Mardin’deki cinayetin siyasi olup olmadığı araştırılıyor

Mardin ili Midyat ilçesi Doğançay köyünde, 2 Mart 2006 tarihinde Ferho Akgül (85) ve Fatma Akgül (80)'ün öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Maktüllerin kızı Münevver Akgül’ün başvurusu ve İHD Mardin Şubesinin ön raporunda belirtilen bu cinayette, kuşku noktalarının fazla oluşu ve olayın gerçekleştiği bölgedeki sosyal ve siyasal gelişmeler ile bağlantısının olma ihtimalinin yüksek oluşu iddiaları üzerine; olay özelinde yaşanan gerçekliğin açığa çıkarılması hususunda İHD’den yardım talep edildi. İHD ve Mazlum-Der yöneticilerinin yer aldığı İnsan Hakları Heyeti, 8 Mart’ta olay yerinde yaptıkları incelemeler hakkında basın açıklaması yaptı.

İHD GYK Üyesi -Doğu, Güneydoğu Bölge Temsilcisi Mihdi Perinçek, öldürülen vatandaşların katillerinin yakalanmasının devletin acil sorumluluğu olduğunu söyledi. Ferho ve Fatma Akgül’e karşı işlenen cinayetin siyasi saikle mi yoksa hırsızlık gibi başka bir gerekçeyle gerçekleştiği konusunda kesin kanaat edinmeye yeterli verinin bulunmadığını açıklayan Perinçek, aynı köyde daha önceden 7 cinayetin yaşanmış olması ve bunların tümünün faili meçhul olarak kalması, faillerin bugüne kadar yakalanmamaları, köyde genel anlamda bir güvenlik sorununun olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

Cinayette hırsızlık süsü verilmeye çalışıldığını anlatan Perinçek, “Aynı köy içerisinde daha önceden faili meçhul şekilde öldürülen 7 kişiden 5’inin de maktuller gibi yaşlı insanlar olması oldukça düşündürücüdür. Akgül ailesinden birçok kişinin yurtdışına politik nedenlerle iltica etmeleri, Roj Tv’de çalışanlarının da olması, bir oğullarının da Avrupa’da Kürt Enstitüsü yönetici olması, kısacası çevrede muhalif kimlikli bir aile olarak tanınmaları, olayın politik yönlerinin olabileceği konusunda da şüpheler uyandırmaktadır. Olayın gerçekleşme biçimi, her ikisinin de yan yana olan yataklarında öldürülmesi, herhangi bir direnme gerçekleştiremediklerinin anlaşılması gibi nedenler, cinayetin en az iki veya daha fazla kişi tarafından işlendiğini göstermektedir. Evin avlusuna ait her iki kapının da kapalı olması nedeniyle, faillerin, cinayet mahalline nasıl girdikleri net olarak anlaşılamamış ise de, olay gerçekleştikten sonra köy içine doğru ahırın damından atlayarak (atlarken kanlı parmak izleri bırakıldığından) çıktıkları ve çevre vadideki boş alanlara gitmektense köy içine doğru bir seyir izledikleri anlaşılmaktadır. Avlu kapısının durumu dikkate alındığında eve girişin de aynı güzergah üzerinden olma olasılığı yüksektir.” dedi.

Heyetin olayla ilgili hazırlık soruşturmasının devam ettiğini tespit ettiğini dile getiren Perinçek, bu bağlamda başta yargı mekanizması ve mülki idare yöneticileri olarak, faillerinin açığa çıkarılması için etkin ve hızlı bir çabanın gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti. İHD GYK üyesi-Mardin Şube Başkanı Hüseyin Cangir’in de hazır bulunduğu toplantıda konuşan MAZLUMDER Genel Yönetim Kurulu Üyesi Nesip Yıldırım ise, olay hakkında şu ana kadar net bir bilginin bulunmadığını kaydetti.

Cinayetin siyasi yada hırsızlık amaçlı olabileceğine dikkat çeken Yıldırım , olayın sonuçlandırılıp faillerinin bulunması için gerekli çalışmaların devam ettirileceğini belirtti. Cinayetlerin o bölgede öldürülen köy korucularının ardından başlamasının ilginç olduğunu anlatan Yıldırım, yetkililerin biran önce olayı aydınlatmasını istedi.