Marketlerde raf bedellerine sınırlama

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün 'marketlerde raf bedeli % 2 ile sınırlandırılacak' açıklaması kafaları karıştırdı. Marketler fiyatlar 'yükselir' derken tedarikçi 'düşer' diyor

Yıl başı itibariyle perakende gündeminden düşmeyen ve her gün yapılan yeni bir açıklamayla kafaları karıştıran kamuoyunda bilinen adıyla Hipermarket Yasası bu kez de tedarikçilerle hipermarketleri karşı karşıya getirdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün, marketlerin pazar günleri saat 18.00’da kapanacak açıklamasının üzerinden çok uzun zaman geçmemişti ki Bakan şimdi de raf bedellerine sınırlama getirileceği açıklamasıyla yasayı yeniden gündem konusu yaptı.

Henüz yasalaşmamasına rağmen, üzerinde çalışılan maddeleriyle devamlı tartışılan yasa taslağı bu kez de ‘raf bedeli’ maddesiyle konuşuluyor. Büyük marketlerdeki raf bedellerinden mağdur olan tedarikçileri rahatlatacak bir madde üzerinde çalıştıklarını belirten Ergün’ün “Bir ürünün o marketteki cirosunun yüzde 2’sinden fazla raf bedeli alınamayacak” açıklaması özellikle hipermarketleri kızdırmışa benziyor.

Metro Toptancı Market Genel Müdürü Hakan Ergin, yasaya girecek böyle bir maddenin hipermarketlerde sıkıntı yaratacağını ve fiyatları yukarı yönlü hareket ettireceğini ve enflasyonu tetikleyeceğini dile getirirken Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği Gıda Grubu Başkanı ve Kiler Genel Müdürü Nihat Özdemir, böyle bir maddenin serbest piyasa ekonomisine aykırı olduğunu ve rekabeti negatif etkileyip tüketiciye de zarar vereceğini ifade etti.

FARKLI İSİMLE BEDEL ALINIR

Tedarikçiler tarafında ise kafa karışıklığı daha belirgin. Birçok firma Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün açıklamalarını ‘ortada henüz net bir yasa yok’ diye yorumlarken bazı tedarikçiler de ‘Bu yasa iki bakan götürdü, hiçbir şey belli değil. Doğmamış çocuğa şimdiden don biçilmez’ nitelendirmeleri yaptılar.

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, bazı hipermarketlerin tedarikçilerden yüzde 20’ye varan bedeller talep ettiklerini bu yüzden de tedarikçinin mağdur olduğunu söyledi.

Dimes Yönetim Kurulu Üyes, Bülent Ozan Diren ise raf bedellerine üst limit konmasının olumlu olduğunu ancak sadece bu alanda yapılacak bir düzenlemenin yeterli olmayacağını söyledi.

Üst sınır konması olumlu gelişme
Bülent Ozan Diren – Dimes Yönetim Kurulu Üyesi


BU konu tek başına ele alınıp çözülebilecek bir konu değil. Raf bedellerine üst sınır konması olumlu bir gelişme ancak bu her ürüne yapılacak bir uygulama değil. Bir ürün karlıdır ondan zaten raf bedeli alınmaz ama bir ürün karlı değilse ve rafta yer işgal ediyorsa ondan raf bedeli almak durumunda kalır perakendeci.

Önemli olan yasanın devamlılığı
Mehmet Reis – Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı


KANUN koymak değil o kanunu denetlenebilir ve sürdürülebilir kılmak aslolan. Bugün yasaya yüzde 2 sınırı getirilir bu kez de perakendeci başka isimler altında tedarikçiden ekstra bedeller almaya başlar. Söz konusu madde tedarikçiler ve üreticiler açısından çok olumlu görünse de belirleyici olan sonuçtur.

Bu iş karşılıklı rıza ile yapılır
Nihat Özdemir – AMPD Gıda Grubu Başkanı / Kiler Genel Müdürü


BU anlaşma karşılıklı rıza ile yapılır. Bunun kanuna bağlanması doğru değil. İki taraf da pazarlık yapar ve en uygun fiyatla ürün rafa çıkar. Serbest piyasa ekonomisinin yapısına aykırı bir uygulama olur. Ürünlerin alış bedelleri ve yapılan indirim vs. uygulamalar her markette farklı. Bunun bir standarda bağlanması anlamsız.

Fiyatları yukarı yönlü etkiler
Hakan Ergin – Metro Toptancı Market Genel Müdürü


BU sektörde halka açık firmalar var ve kim ne kadar kar ediyor ortada. Böyle bir maddenin Türkiye’de raftaki ürünlerin fiyatlarını yukarı çekeceğini ve enflasyonu canlandıracağını düşünüyorum. Sektörde karlılıklar sanıldığı kadar yüksek değil ve alınan bedeller fiyatları düşürme noktasında bir şekilde ürüne de yansıtılıyor. İskontolara sınır getirilirse bu fiyatları olumsuz etkiler.

SABAH