‘Marksist düşüncelilere dikkat!’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Marksist, dinle ve inançla alakası olmayan bazılarının Alevileri farklı mecralara çekmeye çalıştığını, ancak bunu başaramayacaklarını söyledi.

Antakya Spor Salonunda yapılan kongreye Çelik’in yanısıra AK Parti Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin, milletvekilleri İsmail Soylu ve Mehmet Soydan, Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu, ilçe ve belde belediye başkanları ile çok sayıda partili de katıldı. Partililer tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan bakan Çelik, yaptığı konuşmada, Hataylılara birçok müjde verdi. Hatay’ın tüm Türkiye gibi bir şantiyeye çevrildiğini anlatan Çelik, çok sayıda Alevi vatandaşların bulunduğu Hatay’da birlik mesajları verdi.

“Hiç kimse asırlardır aynı kaderi, aynı kıvancı birlikte paylaştığımız, aynı ülkenin nimetlerinden birlikte faydalandığımız, aynı sıkıntılara birlikte katlandığımız alevi kardeşlerimizi farklı mecralara çekmesin” diyen bakan Çelik, bu kişilerin Alevileri sanki İslam kültürü ve medeniyetlerinin dışındaymış gibi göstermeye kalkıştığını belirterek “Alevilik demek ehlibeyt sevgisi demek, yani Hazreti Peygambere, Hazreti Ali’ye, Hazreti Hasan ve Hüseyin’e sevgi demektir. Özünde Marksist olan dinle ve inançla hiç alakası olmayan bazı insanlar Alevi kardeşlerimizi istismar etmek için Ali’siz Alevilik peşindedirler. Hazreti Ali’nin ruhuyla bağdaşmayacak sözüm ona bir Alevilik anlayışını Türkiye’de yerleştirmeye çalışıyorlar” dedi.

Sünni vatandaşların içinde Ahmet ve Mehmet isminden sonra en fazla kullanılan erkek isminin Ali, Hasan ve Hüseyin olduğunu hatırlatan Çelik, kendisinin de Sünni olmasına rağmen isminin Hüseyin, babasının adının Hasan, abisinkinin ise Ali olduğunu belirterek, “Biz, bu isimleri hem üstümüzde hem de gönlümüzde taşıyoruz. Sünni dünyasında bir tek Yezit ismine rastlanmaz. Muaviye, sahabe olmasına ve Peygamberin katipliğini yapmasına rağmen Sünni insanlar Hasan ve Hüseyin’in hatırına çocuklarına bu ismi de vermiyorlar, bu çok ilginç bir şeydir” diye konuştu.

“DİNİ YAŞAMADA VE YORUMLAMADA FARKLILIKLAR OLABİLİR”

Çelik, İslam dini içinde dini yaşamada ve yorumlamada farklılıklar olabileceğini ancak bu farklılıkları sanki farklı dinlermiş şeklinde değerlendirmenin o yorum sahiplerini farklı kamplara çekmenin, onlar arasında kin ve nefret tohumları ekmenin topluma zararının olacağını vurguladı. Çelik, şöyle konuştu: “İlk defa AK Parti döneminde yanlış anlaşılmaları, bu konudaki cehaleti ortadan kaldırmak için, birilerinin zannettiği gibi Avrupa Birliğinin isteği üzerine onunu bunun kalemi üzerine değil, bizzat kendi irademizle. Biz istedik ki nasıl Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde Hıristiyanlığı Yahudiliği anlatıyoruz, Hıristiyanlık içerisindeki Katolik’i Ortodoks’u, Protestanlığı anlatıyoruz. Hatta Budizm’i anlatıyoruz çocuklarımıza. Ama kendi ülkemizde Alevilik nedir, Bektaşilik nedir, Caferilik nedir? Bunu çocuklarımız bilsinler diye Aleviliği Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredatına aldık ve kitaplar ona göre hazırlanıyor. Bu güzel girişimimiz ve düşüncemizden sonra aslında inançla, Alevilikle alakası olmayan Marksist bazı yazar çizerler diyor ki ‘Niçin Alevilik bölümünü Alevilere yazdırmadınız?’ Biz Ortodoksluğu kitaplara yazarken Rum Ortodoks patriğine gel bunu yaz demedik veya Budistliği anlatırken bir Budist’i çağırıp gel bunu yaz demedik veya Katolik’i yazdırırken Vatikan’daki papaya bunu anlattıralım demedik. Bu bir uzmanlık alanıdır. Kendi alanında ihtisas sahibi olan profesörler var, uzmanlar ver onlara yazdırıyoruz. Dillerin dinlerin etnik grupların kavşağı olan Hatay’dan tüm Türkiye’ye şunu söylemek istiyorum; bizi farklılıklarımızla bölmeye bizi farklılıklarımızla birbirimize düşürmeye çalışanların kötü niyetlerini ve heveslerini kursaklarında bırakalım. Bizim bayrağımız vatanımız, inancımız, Allah’ımız bir. Bundan dolayı kimse bizi ayırmaya kalkışmasın.”

Merkez İlçe Kongresinde seçimlere tek listeyle giren Kudret Özbakış ilçe başkanlığına seçildi.

Bakan Çelik, daha sonra hayırsever iş adamı tarafından yaptırılan Nemci Asfuroğlu Lisesini gezdi. Çelik, buradan İskenderun ilçesine geçti.