Marmara’da deprem alarmı!

Prof. Günay Çiftçi, Marmara Denizi’nde deprem uyarısı yaptı.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nden (DEÜ) Prof. Dr. Günay Çiftçi, Marmara Denizi’ni baştan başa bölen Kuzey Anadolu fayının çok büyük hareketlilik gösterdiğini söyledi. DEÜ’ye ait “Piri Reis” araştırma gemisiyle Marmara Denizi’ndeki sismik çalışmalara katılan Çiftçi, yaklaşık 150 kilometrelik fayda metan, hidrokarbon ve gaz hidrat çıkışı tespit ettiklerini belirtti. Derinliği 20 kilometre olan fayın ne zaman kırılacağını bugünkü teknolojiyle söylemenin de mümkün olmadığını vurguladı.

KIRILMA BEKLENİYOR

Trakya açıklarında petrol ve gaz hidrat bulduklarını da kaydeden Prof. Çiftçi, Marmara Denizi’ndeki fayın her iki başlangıcının 1766, 1894, 1912 ve 1999 depremlerinde kırıldığını hatırlattı. Batı Sırt, Orta Çukurluk ve Çınarcık Çukurluğu batısı fayının kırılmasının söz konusu olduğuna dikkat çeken Çifçi, “Marmara Denizi’nin üç segmentindeki fayda kırılma bekliyoruz. Fayın üç bölümünün birlikte kırılması, çok büyük hasara sebep olur” dedi.

ZAMANI GELDİ


Tarihsel gelişime bakıldığında Marmara’da bir depremin yaşanmasının zamanı nın geldiğini savunan Çiftçi şöyle devam etti: “Marmara’nın altında büyük deprem üretme potansiyeli olan bir fay sistemi var. Bu sistem, 1999 depremleriyle aşırı tektonik enerjiyle yüklenmiştir. Bu enerji, denizin altındaki kabuğu kırılmaya zorlamaktadır. Kabuk er geç kırılacak ve büyük bir deprem üretecektir.”