Marmaray İstanbul’un havasına temizleyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmaray'ın İstanbul'un trafiğini rahatlatmakla kalmayıp hava kirleticileri ve sera gazı emisyonlarını da azaltacağını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmaray’ın İstanbul’un trafiğini rahatlatmakla kalmayıp hava kirleticileri ve sera gazı emisyonlarını da azaltacağını bildirdi. Marmaray sayesinde İstanbul’da yılda 130 bin ton sera gazı azaltımı sağlanacağı hesaplandı.

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan yazılı değerlendirmede, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı “Asrın Projesi” Marmaray sade trafiği rahatlatmakla kalmayacak İstanbul’un hava kirliliğini önleyecek. Yılda yaklaşık 154 milyon 791 bin 972 aracın geçtiği İstanbul Boğazı’ndan havaya salınan sera gazı emisyonu 44 milyon tondur. Marmaray’la birlikte bu oranın yılda 130 bin 355 ton azalması bekleniyor. Günde 1 milyon kişiyi taşıyacak olan Marmaray sara gazı emisyonunu azaltmanın yanında hava kirliliğine neden olan gazları da azaltacak. Marmaray ile birlikte İstanbul’un havasında, karbonmonoksit, azotoksit, metan olmayan hidrokarbon gazları 29 bin ton düşüş bekleniyor.” bilgisi paylaşıldı.

“20 KAT İYİLEŞME SAĞLANDI”

Dünya Sağlık Örgütü’nün Eylül 2013 raporunda hava kirliliği sigaradan sonra akciğer kanserini tetikleyen en önemli etken olduğu belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre ise İstanbul’da 1994 yılında 145 olan kükürtdioksit değeri 2013 yılında 7 µg/m3’e düşerek hava kalitesinde yaklaşık 20 kat iyileşme sağlandı. Bakanlık, “Sera gazı özellikle atmosferde hızlı sıcaklık artışlarına neden olarak küresel ısınmayı tetikliyor. Yaşanan ani sıcaklık artışlarıyla iklim değişiklikleri meydana gelmekte, fiziksel ve doğal çevre, kent yaşamı, kalkınma, ekonomi, teknoloji, insan hakları, tarım, gıda, temiz su ve sağlık gibi yaşamın bütün alanlarını olumsuz etkileri görülmektedir.” açıklamasını yaptı.