MARMARAY’a ‘yıkılamayan bina’ engeli

Marmaray Projesi Marmara Bölge Yardımcısı Siraç Karayağız, güzergah üzerinde yıkılması gereken binaların henüz tahliye edilmemesinin çalışmaları aksattığını söyledi.

Karayağız, 9 binanın acilen tahliye edilmesi gerektiğini belirterek, “Bu gibi engeller nedeniyle kesim bitim tarihiyle ilgili bir şey söyleyemiyoruz.” dedi.

Marmaray Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürerken, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir Sirkeci Şantiyesi’ni gezerek yetkililerden bilgi aldı. Marmaray Projesi Marmara Bölge Yardımcısı Siraç Karayağız yerin 50 metre altında süren çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Yenikapı ve Sirkeci’yi birleştiren tünelin uzunluğunun 2 bin 141 metre olduğunu belirten Karayağız, Sirkeci istasyonuyla birlikte toplam uzunluğun 3 bin 76 metre olarak dizayn edildiğini söyledi. Sirkeci şantiyesinde deniz bağlantısının henüz yapılmadığını ve daha mesafe olduğunu belirten Karayağız, ” En kısa zamanda denize bağlamak için arkadaşlar çalışıyor. Yenikapı Sirkeci arasındaki tünel çalışmalarında TBM(Tünel Delme Makinaları)’ler çalışıyor. 1. TBM’in başlaması yüzde 14 mertebesine vardı. 2. TBM’de arkadan geliyor ve yüzde 4’le çalışmasını sürdürüyor. Şu ana kadar engelle karşılaşılmadı. Günde yaklaşık 15 metrelik kazı yapılıyor.” Diye konuştu.

Çalışmaların kesin bitim tarihiyle ilgili bir şey söyleyemediklerini belirten Karayağız, “Bazen karşımıza engel çıkabiliyor ve makine durmak zorunda kalıyor. Yıkılması söz konusu olan binaların henüz tahliye edilmemiş olması nedeniyle aksamalar olabiliyor. Bu gibi sebeplerle gecikmeler olabilir. O yüzden şu tarihte biter diyemiyoruz. Çünkü bu binaların tahliyesi ya mahkeme kararı veya karşılıklı iyi niyetle oluyor. ” dedi. Karayağız şu anda güzergahta 9 binanın acil olarak tahliyesinin gerektiğini kaydederek, makinelerin çalışmalarından dolayı binaların acilen tahliyesinin gerektiğini söyledi.

Bir gazetecinin “Arkeolojik kazılar çalışmalarınızı nasıl etkiliyor?” Şeklindeki sorusuna ise Karayağız, “Arkeolojik kazılar 4 senedir bizi etkiledi. Yenikapı’da kazıların çalışmalarımızı engelleyecek kısmı ortadan kalktı. Sadece havalandırma binasının bulunduğu bölümde arkeolojik kazılar devam ediyor. O da kısa sürede bitecek.” Dedi. Sirkeci şantiyesinde köstebek olarak tabir edilen araçların kullanılmadığını ifade eden Karayağız, “Burada Avusturya metodu dediğimiz klasik metot uygulanıyor. Önce küçük bir tünel açılıyor. O tünele göre zemin durumuna bakılıyor. Ve daha sonra genişletiliyor. Burada da günde 10-15 metre ilerleme kaydediliyor.” Şeklinde konuştu.

Yerin altındaki olağanüstü çalışmaların yanı sıra yer üstünde çalışmaların sürdüğünü belirten Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bazı binaların tehlike arz ettiğini ve bununla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. İstanbul’un iki yakasını bir araya getirecek projenin asırlar sonra konuşulacak bir proje olduğunu belirten Demir, “Eminönü bölgesini yayalaştırıyoruz. Doğu-Batı ve Kuzey-Güney ulaşım aksının buluştuğu bir nokta. Sirkeci’de iki istasyon çıkışı olacak. Bölgede yüz binlerce insanın sirkülasyonu yaşanacak. Büyükşehir belediyesiyle birlikte bununla ilgili ortak çalışmalar yapıyoruz. ” diye konuştu.