Marmaris Telekom’da grev var

Muğla'nın Marmaris ilçesinde Türk Telekom'un bakım, onarım ve tesis kurma işinde çalışan taşeron firma işçileri, sigortasız çalıştırıldıkları ve aylardır maaş alamadıklarını öne sürerek grev başlattı.

Areksan şirketi adına çalışan işçiler, “Aylardır sigortasız ve maaş almadan çalışıyoruz. Şirkette kaydımız bile yok.” iddiasında bulunurken taşeron firma Akay Telekom yöneticisi Ali Akman ise, “Hakedişlerimizi alamadığımız için ödeme yapamıyoruz.” dedi. Marmaris Telekom Müdürlüğü’nün bakım, arıza ve tesis kurma ihalesini 2005 Temmuz ayında kazanan Areksan, Marmaris, Datça ve Bodrum’da çalıştırılmak üzere 60 kişilik ekip kurdu. Marmaris ve Datça’da görevli 30 kişilik ekip tesis kurma, bakım ve onarım işlerini de yaptı. Marmaris’te görevli işçiler, işe girişlerinden bu yana maaşlarını alamadıkları için grev başlattı. Marmaris Telekom Müdürlüğü önünde toplanan 30 işçi, kanuni hakları ve birikmiş maaşları verilene kadar işe çıkmayacaklarını belirtti.

İşçiler adına konuşan Osman Efe, “Hiçbir sosyal hakkımız olmadığı gibi bu şirkette çalıştığımıza dair bir evrak bile yok. Sadece yaptığımız işlerde verilen emir kağıtları üzerinde isim ve imzalarımız bulunuyor. Aylardır para istiyoruz, vereceğiz diyorlar ama vermiyorlar. Ailelerimize para gönderemiyoruz. Bazı arkadaşlarımızın evine haciz geldi. Hastası olan var, gidemiyor.” şeklinde konuştu. Marmaris’te şu anda 750 ile 1000 civarında arızalı telefon hattı olduğunu belirten Efe, “Biz de paralarımızı alamadığımız için arızaya bakmıyoruz. Sonuçta vatandaş mağdur oluyor ama biz şu anda ekmeğe muhtacız.” dedi. Bazı işçiler de içinde bulundukları durumu, “Sahtekârların eline düştük.” diye yorumladı.

Kameralara konuşmayan Areksan firmasından işi alan taşeron firmanın yöneticisi Ali Akman ise kendileri de para alamadığı için işçilere ödeme yapamadıklarını ifade ederek, “Biz de hakediş paralarını alamıyoruz. Zamanla yarışıyoruz. Bir arızayı 20 saat içinde gidermezsek hem arızayı yapmakla hükümlüyüz hem de Telekom’a belli bir ücret ödemekle. Bu ekiple de bunu yerine getiremedik. Ayrıca bazı işçilerinde arkadaşların bizden önce alacakları da bulunuyor. Kimin ne kadar alacağı olduğu belli değil.” dedi.