Marmaris’te yat yangını

Sabaha karşı Muğla'nın Marmaris ilçesi Hisarönü Körfezi'nde bulunan Halit Narin'e ait Martı Marina'da yangın çıktı.

Mavi Bayrak sahibi Martı Marina’da meydana gelen yangın, iddialara göre sabah saat 04.00 sıralarında Alman bayraklı,Dieter Degemann’a ait “Alca” isimli ahşap yattaki elektrik sobasındaki arıza ya da kontaktan kaynaklandı.

Ahşap teknede hızla yayılan yangın, kısa süre sonra yanında demirli bulunan Avusturya bayraklı “Dailos” ve Hollanda bayraklı “Impala” adlı teknelere sıçradı. Aralarında yatlarında konaklayan yabancı turistlerin de bulunduğu kişiler, alev ve dumanları görünce paniğe kapıldı. Yangına ilk müdahaleyi marina personeli yaptı.

Söndürme çalışmalarına daha sonra Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü, Marmaris, Armutalan ve İçmeler belediyelerine ait beş itfaiye aracı katıldı. Yaklaşık 5 saat süren saat süren çabalara rağmen ahşap Alca ve Dailos battı. Yapımında metal malzeme kullanılan Impala’nın ise sol ve dümen kısmı büyük zarar gördü.

Türkiye’de içinde denize girilebilen tek marina olarak bilinen civardaki deniz suyunun, yanan teknelerdeki mazotlardan ötürü kirlendiği gözlendi.

Batan ve zarar gören yatlara ait özellikler:

Alca: Yapım yılı 2001, Alman bayraklı, Dieter Degemann’a ait, kullanılan malzeme ahşap, boy 15.85 metre, en 4.40 metre.

Dailos: Yapım yılı 2001, Avusturya bayraklı, sahibi Helmut Marsonar, kullanılan malzeme ahşap, boy 17.80 metre, en 5.20 metre

İmpala: Yapım yılı 2002, Hollanda bayraklı, sahibi Peter Holerman, kullanılan malzeme metal boy, 17.80 metre, en 5.00 metre

İş adamı Halit Narin’e ait Martı Marina, 1998 yılından bu yana 350’si denizde, 100’ü karada olmak üzere 450 yata barınma imkanı veriyor.