Mars’ta 30 yıl önce hayat varmış

Alman bilim insanları, NASA'nın 30 yıl önce Mars'a gönderdiği iki Viking uzay aracının Kızıl Gezegen'de mikroorganizmaların varlığını keşfedebileceğini, ancak bunları bilmeden öldürdüğünü ileri sürdü.

ABD’nin Seattle kentinde hafta sonunda düzenlenen Amerikan Astronomi Vakfı toplantısında görüşlerini sunan Alman astrobiyologlar Dirk Schulze-Makuch ve Joop Houtkooper, sorunun 1976 ve 1977 yıllarında Mars’a gönderilen Viking uzay seferlerinin bilimsel sonuçlarını değerlendiren araştırmacıların, yanlış yaşam türünü aramaları ve bunu tanıyamamaları olduğunu ifade etti.

Mikroorganizmalara rastlandı
Viking seferlerinin sonuçlarının gözden kaçırıldığını düşündüğünü belirten Alman araştırmacılar, Mars’ın su ve güçlü bir oksidan olan hidrojen peroksit (H202) karışımında yaşayan mikroorganizmalara ev sahipliği yaptığı tezinden hareket ettiklerini açıkladı. Böyle bir karışımın bu tip organizmalar için Mars gibi çok soğuk ve kuru bir çevrede pek çok avantaj sağladığını kaydeden Alman bilim insanları, sudaki yoğunlaşmasına göre, H2O2’nin sıfırın altında 56 derecede sıvı kalabildiğini belirtti ve H2O2’nin atmosferde bulunan su buharını çekme özelliği bulunduğunu, bunun da sıvı suyun çok ender olduğu Kızıl Gezegen’de yaşamsal bir özellik olduğunu vurguladı.

İki Alman astrobiyolog, ayrıca Viking seferlerinin verilerinin bilimsel deneylerdeki kullanımında Marslı mikroorganizmaların bilmeden tahrip edilmiş olabileceğini belirtti. Uzmanlar o dönemde yapılan bir dizi kimyasal deneye dayanarak, Mars toprak örnekleri üstüne dökülen suyun H2O2’ye bağlı bu organizmaların boğulması veya yanmasına yol açmış olabileceğini iddia etti.

O dönemde varlığı bilinmiyordu
Almanya’nın Giessen kentindeki Justus-Liebig Üniversitesi’nde görevli Dirk Schulze-Makuch ve Joop Houtkooper, Dünya’da en uç noktalarda yaşayan mikroorganizmalar üzerinde son elde edilen bilgiler ışığında, Viking uzay araçlarının topladığı verilerin daha iyi değerlendirilebileceğini belirtti.
Araştırmacılar, Dünya’da topraktaki mikropların güçlü bir H2O2 konsantrasyonuna tolerans gösterebildiğinin ve mikroorganizmaların asetobakterlerinin metabolizmalarında H2O2 kullandığının altını çizdi.

70’li yıllarda Viking uzay araçlarının sağladığı veriler üzerinde çalışan bilim insanları, o dönemde varlığı bilinmeyen H2O2 ortamında yaşayan mikroorganizmaların bulunup bulunmadığı konusunda bugüne dek herhangi bir araştırma yapmamıştı.

Ay’a insanlı uçuşta metrik sisteme geçiş
NASA, Ay’a insanlı uçuş sırasında metrik sistem kullanılacağını açıkladı. Açıklamada, Ay yüzeyindeki tüm faaliyetlerin metrik birim üzerinden hesaplanacağı belirtilerek, bu değişikliğin tüm parça ve aletlerin kullanımında standardizasyon sağlayacağı kaydedildi. NASA’nın bu açıklamasıyla Ay yüzeyinde ABD tarafından inşa edilecek bir yapı, Rus veya bir başka ülke astronotlarınca tamir edilebilecek. Metrik sisteme geçiş diğer ülkelerle ortaklaşa yürütülen projelerde iletişimi de kolaylaştıracak. NASA, metrik sistemi 1990’lardan bu yana kullanıyordu. Ancak İngiliz ölçü birimi de bazı görevlerde kullanılırken, her iki ölçü biriminden yararlanılan projeler de bulunuyordu. NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda hem metrik hem de İngiliz ölçü birimini kullanıyor. İki ölçü birimi kullanma stratejisi, 1999’da, üretici firmanın füzeyi ateşleme bilgilerinde İngiliz ölçü birimini kullanması nedeniyle hesaplamaları metrik sistemle yapan NASA’nın Mars Climate Orbiter uzay aracını kaybetmesine neden olmuştu. Öte yandan, NASA, Mars’a gelecekte göndereceği robot uzay araçları için iki öneriyi seçti. Açıklamada bu projelerin Mars’ın atmosferini, iklimini ve potansiyel insanlı uçuş ortamını şimdiye kadar en ayrıntılı biçimde anlama olanağı sağlayacağı belirtildi. NASA’nın ayrıca bir ABD’li bilim insanı ve Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars projesine katılımıyla gelecekte Mars’a yapılacak seferlere katkı sağlayacak bir teknoloji araştırmaları kuruluşuna mali katkı sağlayacağı kaydedildi.