Marul acınacak halde

Markette tanesi 75 kuruş ile 1 YTL arasında satılan Marul, hal pazarında 10 kuruşa bile satılamıyor.

Ekdikleri ıspanak ve marulları tarladan toplamak yerine para etmediği için tarlaya gömen çiftçiler, “Para etmiyor bari gübre olsun” dileğinde bulundular.
Sebzelerini tarlaya gömen çitfçilerden biri olan İsmail Gönen, “Bu seneye kadar hiç böyle perişan olmadık. Biz bir yılda tarladan 2-3 çeşit ürün alırız. Bu sene yetiştirdiğimiz tüm sebzeleri pazarlamadan tarlaya geri gömdük.” dedi.

Beypazarı’nın Başaağaç mahallesinde 40 yıldır çiftçilik yapan İsmail Gönen, yetiştirdiği 25 dönüm ıspanak ile 30 dönüm marulu pazarlama maliyetini karşılamadığı için traktörü ile sürdüğünü belirtti. Gönen, “İnsanlarımız ıspanağın kilosunu 50 Kuruş’a, marulun tanesini 75 Kuruş’a yerken biz ıspanağın kilosunu, marulun tanesini 10 kuruşa zor satıyoruz. Sadece ambalaj ve nakliye masrafı 20 Kuruş’u buluyor. Sebze haline gönderdiğimiz ürünlerden para kazanmayı bırakın komisyoncu bizlere eksi fatura gönderiyor. Masrafları için üste para istiyor.” diyerek içinde bulundukları zor durumu anlattı. İsmail Gönen, “Girdi maliyetlerimiz çok yükseldi ıspanak tohumunun kilosunu geçen sene 25 YTL’ye alırken bu sene 35 YTL’ye alıyoruz. 1 litre motorin 2,5 YTL oldu. Gübrenin torbası geçen sene 22 YTL iken bu sene 33 YTL ye çıktı. Son bir ayda bütün girdi maliyetleri en az yüzde 40 arttı ama yetiştirdiğimiz ürünleri geçen senenin fiyatına bile satamıyoruz.” diyerek şikayetlerini sürdürdü.

Çiftçinin çok zor günler geçirdiğini belirten Beypazarı Ziraat Odası Başkanı Satılmış Tanır, “Beypazarı Türk tarımının kalbi konumunda. Ülkemizin tüm sebze ihtiyacının yüzde 25’ni Başkent’in sebze ihtiyacının ise yüzde 90’ını Beypazarı çiftçisi karşılıyor. Çiftçinin girdi maliyetleri döviz kurundan dolayı son bir ayda en az yüzde 30 arttı. Çiftçilerimiz artık üretim yapamayacak konuma geldi. Beypazarı’nda tarım üretimi her sene küçülüyor. Bu küçülmedeki en büyük sıkıntı pazarlama. Yetiştirdiğimiz ürünleri pazarlayamıyoruz. Şu anda verilen tüm desteklemeler üretime yönelik. Çiftçimizin üretme sıkıntısı yok. Ürettiği ürünleri pazarlayamama sıkıntısı var. Bu konuda acil olarak önlem alınması gerekir” dedi.