Marul ekmek için kazilan bahçede Roma Dönemi’ne ait mozaik çikti

HATAY - Hatay'in Harbiye beldesinde Zehra Süner isimli bir vatandasin bahçesini marul ekmek için kazdigi sirada Denizler Tanrisi Okyanus mozaigi bulundu. Roma Dönemi'ne ait oldugu belirtilen tarihi eseri gün yüzüne çikarma çalismalari baslatildi.

Antakya’nin merkez Harbiye beldesinde, yasli bir kadinin evinde, Roma Dönemi’ne ait ”Denizler Tanrisi Okyanus” adiyla adlandirilan mozaik bulundu.

Tarihi ve kültürel degerlerimizi gün yüzüne çikartip sadece Türkiye’de yasayan vatandaslarimizla degil, tüm dünyadaki insanlarla paylasilmasi gerektigini söyleyen Hatay Valisi Abdulkadir Sari, “Bunun için elimizden gelen gayreti gösterecegiz. Planli programli çalisarak, dogru tespitler yapmaliyiz” dedi. Yeni çikan mozaiklerle birlikte Hatay’in yeni bir müze ihtiyacinin iyice gün yüzüne çiktigini vurgulayan Vali Sari “Bu mozaiklerle yeni bir müze ihtiyacimizin dogdugu bir kez daha ortaya çikiyor. Bu mozaikleri yerinde sergileme konusunda da bir çalisma baslatacagiz. Bunun olabilirligini arastiracagiz. Bu tür eserleri korumak için Harbiyeli vatandaslarimiza da önemli görevler düsüyor. Bu konuda oldukça duyarli davranmalari gerekiyor. Hatay milattan önce 4 bin yillarindan itibaren medeniyetlere ev sahipligi yapmis bir kent. Hatay’in her tarafindan tarih, kültür fiskiriyor. Bu degerlere hep birlikte sahip çikmak gerekir” dedi.

Antik çagda “Defne” olarak bilinen Harbiye’de tesadüfen bulunan Denizler tanrisi “Okyanus”‘ mozaigi evinin bahçesine marul, yesil sogan ve maydanoz ekmek için kazan Zehra Süner tarafindan bulundu.

Denizler tanrisi Okyanus’un mozaiginin hemen yaninda karisi Tetis’in de mozaiginin oldugunu belirten arkeolog Ömer Çelik, “Burada Roma krallarindan Jüstinyen dönemine ait birde tiyatro alani bulundugunu tahmin ediyoruz. Daha öncede Denizler Tanriça’si Okyanus’un bulundugu bahçenin üst tarafinda “Anosis” (Uyanis) tanriçasinin mozaigi bulunmustu. Burada 50-60 parselin altindan daha kazi çalismalari yapacagiz. Ancak su anda kazi çalismalarina kötü hava sartlari nedeni ile ara verdik çalismalarimiza yazin devam edecegiz” dedi.

Antakya Arkeoloji Müzesi Müdürü Faruk Kiliç yaptigi açiklamada, kente 7 kilometre mesafedeki mesire yeri olan ve antik çagda ”Defne” olarak bilinen Harbiye Beldesi’nin taban mozaigi açisindan çok zengin oldugunu söyledi.

Taban mozaiklerinin asiri yagmur ve sellerde dahi gün yüzüne çikabildigini belirten Kiliç, ”Antik çagda, kentin varlikli kimselerinin sayfiye yeri olarak Harbiye’de yasadiklari bilinmektedir. Bu nedenle beldede tüm evlerin bodrum katinda mozaige rastlamak mümkün” diye konustu.