‘Masaya gel’ kavgasına 20 yıl hapis istemi

'Pazar Keyfi' adlı televizyon programının yapımcısı Can Tanrıyar ve ekibinin, eğlenmek için gittikleri Kumkapı'daki bir restoranda saldırıya uğramasıyla ilgili olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Show TV Magazin Müdürü Can Tanrıyar ve arkadaşlarının 10 nisan akşamı saat 19.30 sularında ekip arkadaşları Ufuk Ertan, Ömür Varol, Salih Keçeci, Levent Turgut Aktaş ve Suat Yankı ile birlikte Kumkapı’daki ‘Çapari Arif’ adlı restorana geldikleri belirtiliyor. İddianameye göre; Tanrıyar ve arkadaşları restoranın üst katında yemek yedikleri esnada, saat 00.00 sularında yanlarına gelen bir garson, Alaattin Çakıcı’nın eniştesi Hacı Yıldız’ın Can Tanrıyar’ı masasına davet ettiğini söyledi. Ancak Can Tanrıyar arkadaşlarına davet verdiğini söyleyerek bu teklifi reddetti. 15 dakika sonra bu defa gruptan Onur Vatansever gelerek daveti yeniledi.

Can Tanrıyar’ın gelmemesi üzerine bir saat sonra tekrar masaya gelen Vatansever, “Sizi masaya çağırıyor eğer gelmezsen buradan çıkmazsın” diye tehdit etti. Tanrıyar bunun üzerine telefonla polisi arayarak yardım istedi. Bu sırada masaya gelen Hacı Yıldız, Can Tanrıyar’a “Ben Hacı Yıldız. Alaattin Çakacı’nın eniştesiyim. Aşağıya ineceksin. İnmezsen senin ananı sinkaf ederim lan” diye küfür etti. Yıldız ayrıca, yanlarında bir sürü silah olduğunu söyleyerek akıllı olması gerektiğini söyledi.

Bu sırada olay yerine gelen polisler müdahale ederek şüpheliler Hacı Yıldız, Onur Vatansever ve Abdurrahman Başkan’ı gözaltına aldı. Aynı polis aracına binen Hacı Yıldız ve arkadaşları ile şikayetçiler arasındaki tartışma sürerken, sinirlenen Abdurrahman Başkan, yanındakilerin ağzını kapatarak engellemeye çalışmasına rağmen etrafındakilere küfür etti. Tartışma sırasında Hacı Yıldız kendisine sorular soran Ömür Varol’a yumruk atarak küfretti.

İfadeleri alınan sanıklardan Abdurrahman Başkan tutuklanırken, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan sanıklardan Hacı Yıldız hakkında da daha sonra gıyabi tutuklama kararı çıkartıldı. “Cebir tehdit ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak”, “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, “silahla kamu görevlisinin görevini yapmasını engellemek”, “birden fazla kişiyle tehdit”, “kamu görevlisine görevini yapmasını engellemek” suçlarından haklarında dava açılan sanıklardan Abdurrahmen Başkan’ın 20, Hacı Yıldız ve Onur Vatansever’in de 12’şer yıla kadar hapisleri istendi.