Mason locasında yolsuzluk depremi

Türkiye’deki masonların Prof. Dr. Asım Akin’in büyük üstadlığındaki yeni yönetimi, bir önceki büyük üstad Kaya Paşakay ile eski büyük genel sekreter ve büyük hazine eminini yolsuzluk gerekçesiyle ihraç etti.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği adına açıklama yapan ‘büyük üstad’ Asım Akin, “Masonik ilkelerimize aykırı davranışları nedeniyle, derneğimiz üyelerinden Kaya Paşakay, Koray Darga ve Ali Sait Sevgener’in masonlukla ilişkileri kesilmiştir.” dedi.

Sabah gazetesinde dün yayınlanan habere göre Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın ihraç kararı, bir levha ile 14 Mart 2006 günü itibarıyla Türkiye genelindeki localara duyuruldu. Gazetedeki haberi yalanlamayan loca, konuyla ilgili sorumuzu cevapsız bıraktı. Habere göre büyük üstad Asım Akin, loca eski genel sekreteri Koray Darga ve eski sayman Prof. Dr. Sait Sevgener’in masonluktan ihraçlarını, Masonist Mahkeme’de yargılanmalarına gerek görmeden onadı. Resmiyette saymanlık olarak belirtilen görev masonlukta ‘büyük hazine emini’ olarak adlandırılıyor. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’nde Koray Darga genel sekreterliğe, Sait Severge büyük hazine eminliğine 2003 yılında Kaya Paşakay ile birlikte seçildi. Yolsuzluktan ihraç edilen Severge, Asım Akin’in büyük üstad olduğu 18 Aralık 2005 tarihine kadar Türkiye’deki mason localarının bağlı bulunduğu büyük locanın büyük hazine eminliğini yaptı. Böyle bir olayın ilk kez meydana geldiği bildirilirken isminin açıklanmasını istemeyen bir mason Sabah’a şu açıklamayı yaptı: “Ocaktan bu yana kavgalar yapılıyor. İnanılmaz kötü tartışmalar oldu. Herkes birbirinin üzerine yürüdü. Yaşananlar çok üzücüydü. Bugüne kadar böyle bir şey yaşanmadı.” Muhasebeyle ilgili kitapları bulunan iktisatçı, masonların hazinesini emanet ettiği Prof. Dr. Sait Sevgener, 1 yıl önce İstanbul Ticaret Odası’na ait İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde rektörlük yapıyordu. Masonlar üyelerini gizli tutmasına rağmen Sevgener ve Darga’nın adları gizli değildi. Çünkü Darga ve Sevgener, resmî bir dernek çatısı altında faaliyet gösteren locada genel sekreter ve sayman unvanıyla resmî kurumlara da bildirilen isimlerdendi.

Büyük locada 21 kişi var

Müteveffa mason Aydın Bilge’nin evrak-ı metrukesi arasında bulunan el yazısıyla kaleme alınmış defterdeki kayıtlara göre büyük loca görevlileri 21 kişiden oluşuyor. Büyük hazine emini locada 2 yardımcısıyla birlikte görev yapıyor. Aydın Bilge bazı kısaltmalarla büyük loca görevlilerini şöyle sıralıyor: Büyük üstad, büyük üstad yardımcıları (2 kişi), 1. büyük nazır, büyük 1. nazır, büyük 2. nazır, büyük sekreter, büyük sekreter yardımcısı, büyük Hat., büyük Hat. yardımcısı, büyük hazine emini, büyük hazine emini yardımcıları (2 kişi), büyük 1. muhterem, büyük 2. muhterem, büyük 1. To. üstadı, büyük 2. To. üstadı, büyük Kut. Ki. emini, büyük San., büyük Ko. ve büyük göz.