MasterCard’dan yeni proje!

Düşük tutarlı ödemelerde nakite alternatif olan MasterCard PayPass uygulaması ilk kez Türkiye'de uygulanacak.

Düşük bedelli harcamalar için sunulan ve müşterilerin gün içindeki yoğunlukları arasında alışverişte geçen zamanı minimuma indirmek amacıyla oluşturulan MasterCard PayPass, Avrupa’da ilk kez Türkiye’de hizmete sunulacak. Garanti Bankası’nın 100 bin dolarlık maliyetle pilot uygulamasına başladığı MasterCard PayPass, Türkiye’de ilk olarak Burger King, Cine Bonus ve Starbucks’lardaki 400’ü aşkın noktada kullanılabilecek.

MasterCard PayPass uygulamasının kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen basın toplantısına MasterCard PayPass teknolojisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Arne Pache, MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Özlem İmece ve Garanti Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin katıldı. Özlem İmece, toplantıda yaptığı konuşmada, “Geleceğin başlangıcı” başlığını verdiği sunumunda, nakitin alternatifi olacak her türlü uygulamanın içinde olacaklarını söyledi. Avrupa’daki ilk MasterCard PayPass, uygulamasının Türkiye’de gerçekleşecek olmasının gurur verici olduğunu belirterek, Türkiye’yi ödeme sistemlerinde dünyada ve Avrupa’da gıpta ile bakılan bir noktaya taşıdıklarını söyledi.

Garanti Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin ise, uygulamanın önümüzdeki bir kaç ay yaklaşık 20 bin kartla 400 lokasyonda pilot uygulamasını yapacaklarını, Eylül-Ekim ayından sonra bunu daha kapsamlı hale getireceklerini belirtti. İlk olarak 30 YTL’nin altındaki ödemeler için sistemin

uygulanacağını, işlemlerin 30 YTL’nin üstüne çıkması durumunda normal kredi kartına geçildiğini ifade eden Sezgin, “Pilot uygulamaya bakarak bunu 20 YTL’nin altına çekebiliriz veya 35 YTL’nin üzerine çıkarabiliriz” dedi. Garanti Bankası’nın şu anda 5 milyon 250 bin kredi kartı, 3 milyon da banka kartı bulunduğunu, bu sene bu kartlarla 21 milyar YTL ciro yapacaklarını anlatan Sezgin, Türkiye’deki ödeme sistemlerinin dünyadaki birçok ülkeden daha ileri olduğuna dikkat çekerek, “Toplam nakti nasıl ortadan kaldırmayı hedefleyen bir şirketimiz var” dedi.

Arne Pache ise, PayPass’ı ABD’de 2003 yılında uygulamaya koyduklarını 25 doların altındaki işlemler için kullanıldığını belirterek, şuanda Amerika’daki 23 bin işyerinde bu uygulamanın geçerli olduğunu ifade etti. Pache, insanların gün içindeki kısıtlı zamanlarında PayPass kullanan işyerlerini tercih ettiğini kaydetti. PayPass’ın anahtarlığa, saat ve cep telefonuna monte edilebileceğini dile getiren Pache, Türkiye’de de Amerika’da olduğu gibi kartın yaygınlaşmasını hedeflediklerini ifade etti.