Materazzi yüzleşemiyor

Final'de Zidane'nin kafasına maruz kalan Materazzi, Fransız yıldızla yüzleşmiyor

Dünya Kupası finalinde Fransız oyuncu Zinedine Zidane’ın İtalyan oyuncuya kafa atması konusunda Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) tarafından açılan soruşturmada, iki oyuncunun yüzleşmeleri söz konusu olmayacak.

FIFA, Zidane’ın ardından Materazzi hakkında da soruşturma
başlatarak, iki oyuncunun 20 Temmuz Perşembe günü yüzleştirilerek,
dinlenmelerini kararlaştırmıştı. Materazzi’nin, dün akşam geç saatlerde Zürih’e giderek ifade verme talebinde bulunması ve bu talebin FIFA tarafından kabul edilmesiyle İtalyan oyuncunun Zidane ile yüzleşme ihtimali de ortadan kalkmış oldu.

İtalyan spor gazeteleri, FIFA’nın Berlin’de oynanan final maçındaki olayla ilgili olarak Materazzi hakkında da soruşturma açmasına tepki gösterdiler. Gazeteler, Materazzi’nin de 2 maç sahadan uzaklaştırma cezası almakla karşı karşıya olduğuna işaret ediyorlar. Corriere dello Sport, FIFA’nın Materazzi konusundaki tavrından duyulan şaşkınlığı ”Materazzi’ye soruşturma açıldı!” başlığıyla duyurdu. Gazete, ”Zidane’e edilen küfürler nedeniyle de soruşturma açan FIFA, bugün Materazzi’yi dinleyecek. İtalyan savunma oyuncusu ceza alma riskiyle karşı karşıya. Ayın 20’sinde Zidane’ın da dinlenmesinin ardından karar açıklanacak” spot cümlerini de kullandı. Corriere dello Sport, ”FIFA’nın Materazzi hakkında da soruşturma başlatması sadece şaşırtıcı değil, aynı zamanda skandal” diyerek, bu işin ardında FIFA Başkanı Joseph Blatter’e yakınlığıyla bilinen Michele Platini’nin bulunduğunu iddia etti. Gazete, ”Materazzi bugün FIFA’nın huzurunda. Zidane’e hakaret nedeniyle iki maç forma yasağı riskiyle karşı karşıya” başlığını kullandı.

”Materazzi için FIFA Günleri” diye başlık atan Tuttosport gazetesi ise ”İnterli oyuncu iyi bir çalımla Amerikan usülü yüzleşmeden kurtuldu. Bugün Zürih’e gidip ifadesini verecek” dedi. İtalyan basınındaki haberlere göre Materazzi, dün FIFA’ya yaptığı başvuruda, tatilde olacağı gerekçesiyle 20 Temmuz’daki yüzleşmeye gidemeyeceğini, bu nedenle olaya ilişkin ifadesini hemen vermek istediğini belirtti. FIFA da bu başvuruya kabul ederek, İtalyan oyuncunun ifadesinin bugün alınmasını uygun gördü.