Mavi Akim3 ülkenin isbirliginde ilk adimdir

Samsun'un Durusu Köyü'nde Mavi Akim Boru Hatti'nin resmi açilisi yapiliyor.

Törende il konusmayi yapan Basbakan Erdogan, Mavi Akim boru hatti güç birliginin bir eseri oldugunu dile getirerek ‘Ceyhan’i bir enerji-ticaret merkezine dönüstürmeyis planliyoruz’ dedi.

Botas-Gazprom-Eni sirketlerinin büyük gayret gösterdigini ifade eden Erdogan, Mavi Akim’i dostluk baglarini daha da güçlendirecek bir proje olarak adlandirdi.

Mavi Akim’in Rusya Federasyonu ve Italya ile baslatilan isbirliginin ilk halkasi oldugunu söyleyen Erdogan Daha pek çok projeye imza atilacaginin inancinda oldugunu vurguladi.

Basbakan Erdogan, ‘Türkiye’nin dogu-bati ve kuzey-güney ekseninde enerji koridoru olmasi bizim için büyük önem tasiyor’ dedi.

Basbakan Erdogan, bazi isleri basarabilmek için düsleyebilecek cesarete sahip olmak gerektigini belirterek, Mavi Akim Projesi’nin birlikte çalismanin ve güç birliginin eseri oldugunu söyledi.

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Rusya Federasyonu Baskani Vladimir Putin ve Italya Basbakani Silvio Berlusconi’nin BOTAS’in Samsun’un Çarsamba ilçesine bagli Durusu Köyü’ndeki Mavi Akim Istasyonu’na gelmelerinin ardindan ilk olarak pompa istasyonu önünde fotograf çektirdiler. Üç lider, daha sonra dogalgaz kontrol ve basinç ölçüm tesisini ziyaret etti. Burada Gazprom yetkilisi tarafindan liderlere Mavi Akim Dogalgaz Projesi hakkinda brifing verildi. Erdogan, Putin ve Berlusconi, daha sonra pompa istasyonu sahasinda baretlerini taktilar ve Mavi Akim dogalgazinin Türkiye’ye gelisini simgeleyen mesalenin yakilmasini izlediler. Bu arada, Basbakan Erdogan, Putin ve Berlusconi’nin samimi davranislari dikkati çekerken, Erdogan’in Italyanca tercümanligini sinema ve tiyatro sanatçisi Serra Yilmaz yapti.

Mavi Akim dogalgaz boru hattinin ilk adiminin 1997 yilinda Rusya Federasyonu ile imzalanan anlasmayla atildigini belirten Basbakan Erdogan, söyle konustu: ”Mavi Akim dogalgaz boru hatti, fikir olarak ilk kez gündeme getirildiginde kimi çevrelerce ‘mavi düs’ olarak adlandirilmisti. Bazi isleri basarabilmek için düsleyebilecek cesarete sahip olmak gerekir. Hükümetimiz, isbasina geldigi günden beri bu vizyon ve cesarete sahip oldugunu ortaya koymustur. Ne mutlu bize ki ülkelerimizin kararli tutumu ve ortak vizyonu sebebiyle bu proje hayata geçirilebilmistir. Mavi Akim projesi, birlikte çalismanin ve güç birliginin bir eseridir. Projenin karsisina çikan engelleme çabalarina ragmen üç ülke ayni hedef dogrultusunda azimle ilerlemisler ve nihayetinde bunun meyvelerini elde etmislerdir.” Mavi Akim dogalgaz projesinin iki ülke arasinda ekonomilerin birbirini tamamlayici özelligini ortaya koyduklarini kaydeden Basbakan Erdogan, bu projenin iki ülke arasindaki isbirligini ve dostluk baglarini daha da güçlendirecegine inandigini söyledi. Konusmasinda Türkiye’nin enerji stratejisini de anlatan Basbakan Erdogan, Türkiye’nin enerji stratejisinin küresel ve bölgesel gelismelerle planlanan sosyo-ekonomik kalkinma hamlesinin gerekleri gözönünde bulundurularak olusturuldugunu dile getirdi. Erdogan, sunlari söyledi: ”Enerji politikamizi karsilikli bagimlilik esasina göre belirlerken bu karsilikli bagimliligin bir güvenlik boyutu oldugunu da unutmuyoruz. Dolayisiyla, ülkemizin bir enerji koridoru olmasinin ekonomik ve ticari iliskileri asan uluslararasi, toplumlararasi bir derinlikte, bölgesel barisa büyük katkilar saglayacagini düsünüyoruz. Bu kapsamda politikamizin temel esaslari, Türkiye’nin dogu-bati ve kuzey-güney ekseninde enerji koridoru ve transit ülke olmasi, Ceyhan Terminali’nin petrol ve dogalgaz ticaret merkezi haline dönüstürülmesi ile Bakü-Tiflis-Erzurum ve Hazar geçisli dogalgaz projelerinin gerçeklestirilmesiyle dogalgaz tedariki açisindan Türkiye’nin Avrupa Birligi’nin dördüncü ana arteri haline gelmesidir. Stratejimizin diger bir önemli ayagi, ulusal enerji arz güvenligimizin saglanmasi ve bu amaçla bir taraftan enerji kaynaklarimizi çesitlendirirken, diger taraftan yerel kaynaklarimizi etkin bir biçimde kullanmaktir.