‘Mavi Kazaklı Mesih Ağca’

19 yıl 1 ay İtalya'da, 5 yıl 7 ay Türkiye'de cezaevinde kaldıktan sonra yanlış hesaplama sonucu tahliye edilen Mehmet Ali Ağca'nın sekiz gün süren kısa özgürlüğüne kadar geçen dönemi kitaplaştırıldı.

Akis Kitap tarafından yayınlanan eser, online satış yapan internet sitelerinde en çok talep edilen eser olarak öne geçti. Kitap, günlerdir Türkiye’nin tek gündem maddesi haline gelen Ağca’nın mavi renkli kazağına olan tutkusu, yaşamındaki önemli gelişmelerin 13 Mayıs tarihiyle çakışması gibi ayrıntıları içeriyor. Kendisinin Fatima’nın 3. sırrındaki kişi olarak tanıtan Ağca’nın çarpıcı hayat hikayesinin de anlatıldığı araştırma-incelema türü kitap, Mehmet Ali Ağca’nın mavi kazak tutkusunu ön plana çıkartan bir kurgu öykü ile başlıyor.

Bugüne kadar hakında çok yazılıp-çizilen Ağca’nın Abdi İpekçi’yi öldürülmesi, cezaevinden kaçışı, Papa 2. Jean Paul suikastı, firar ettiği günlerde kadın peruğu ile gizlenmesi gibi olayların da aktarıldığı kitap, şahsın yanlış tahliye sürecine kadarki hayatını kapsıyor.

Geçtiğimiz günlerde terörist başı Abdullah Öcalan’ın konu edildiği “İmralı Firarisi” isimli kitabı da yayınlanan Gezici, yeni eseriyle ilgili, “Bir gazeteci olarak, Türkiye’nin yakın tarihinde hep gündemde olan bir aktöre ilgisiz kalamazdım. İnsanlar ‘Ağca kim deyip?’ merak ettiklerinde başvuracakları bir kitap olmasını istedim.” dedi.