Mavi zengini organikle tavlayacak

15. kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan Mavi Jeans, Rıfat Özbek'e özel bir koleksiyon hazırlatacak.

Özbek’in ilk kez bir Türk markasına özel koleksiyon yapacağını söyleyen Mavi Jeans’in CEO’su Ersin Akarlılar, Özbek koleksiyonunun 2007 yılında satışa sunulacağını söyledi. Akarlılar, “Rıfat Özbek gibi dünyaca ünlü bir tasarımcıyla çalışmak bize büyük heyecan veriyor. Eylül ayında özel bir defile yaparak koleksiyondaki ürünleri tanıtacağız” dedi.

Genel Müdür Nurettin Kanterelli de dünyada toplam 4 bin 600 satış noktasında ürünlerinin satıldığını belirtti. Yıllık 7 milyon adetlik satışları olduğunu ve bunun 3 milyon adedinin ihraç edildiğini anlatan Kantarelli, “2005 yılı ciromuz 138 milyon dolar oldu. Erak’la birlikte toplam ciro 250 milyon dolar. En büyük pazarımız yüzde 60’lık payıyla Türkiye. ikinci büyük pazar yüzde 24 ile Kuzey Amerika, üçüncü pazar yüzde 14 ile Avrupa. Eylül ayından itibaren Fransa’nın ünlü Lafayette zincirinde de ürünlerimiz satılacak. 2006 yıl sonu ciro hedefimiz 146 milyon dolar. 5 yıl içinde sadece Mavi’nin ulaşmayı hedeflediği ciro ise 300 milyon dolar” diye konuştu.

Organikler geliyor

Kanterelli, önümüzdeki yıldan itibaren organik ürünlerle de pazarda boy göstereceklerini söyledi. Kanterelli, üst gelir grubuna hitap edecek jean’lerin fiyatlarının 150 YTL civarında olacağını belirterek, “Gelecek sezondan itibaren tamamı organik pamuktan üretilmiş jeanların yanı sıra yüzde 3 ile 5 gibi değişik oranlarda organik hammaddenin kullanıldığı ürünlerimizi piyasaya sunacağız. Mavi Organic Division adıyla piyasa sürülecek ürünlerde yüzde 100 Ege pamuğu kullanılacak. Organik ürünlerde altı kadın beş erkek olmak üzere 11 model üretilecek” dedi.