Mayın temizleme ihalesine bir hafta kaldı başvuran yok

Maliye Bakanlığı Mardin Defterdarlığı tarafından 15 Şubat 2006 tarihinde ihalesi yapılacak Mardin'in Suriye sınırındaki 196 kilometrelik mayınlı sahanın temizlenmesi için tanınan süreye bir hafta kala firmalar hala teklif mektuplarını vermedi.

Türkiye-Suriye ortak sınırının Türkiye kesiminde kalan mayınlı alanların tarıma kazandırılması ile ilgili Aralık ayında hükümetin yaptığı çalışmalar sonucu, Nusaybin ilçesinden başlayan ve Hatay sınırına kadar olan 450 km’lik mayınlı sahanın temizlenmesi için 24 Ocak 2006 tarihine kadar firmaların ihaleye katılması için tanınan sürenin bitimine bir hafta kala hiçbir firmanın müracaat etmemesi dikkat çekti.
Mardin Defterdarı Mustafa Akdemir, 50 yıl önce devletin mülkiyetine geçen ve hazineye devredilen Mardin’in Suriye sınır boyundaki 45 bin 236 hektar arazinin mayınlardan arındırılması için firmaların ihaleye girmek için bir hafta kaldığını söyledi. İhaleye katılacak firmaların teklif mektuplarının en geç 24 Ocak 2006 tarihine kadar vermeleri gerektiğini ifade eden Akdemir, “Şu ana kadar hiçbir firma bize bu konuda müracaatta bulunmadı. 24 Ocak tarihine kadar kimsenin müracaat etmemesi durumunda bu ihale iptal olacaktır” dedi.
Mardin’in Suriye ile 196 kilometre devam eden il sınırları boyunca mayınlandırılan 45 bin 236 hektar araziyi mayından temizleyecek firmanın 49 yıl süre ile organik tarım dışında başka bir amaçla kullanılmayacağını vurgulayan Akdemir, “Bu süre zarfında müracaat olursa İhale 15 Şubat 2006’da yapılacaktır. İhaleye katılım ile ilgili şartname Maliye Bakanlığımızın İnternet sitesinde yer alıyor. İhaleye, yerli firmaların dışında Türkiye ile antlaşması (izni) olan yabancı firmalar da girebiliyor” diye konuştu.
Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, mayınlı arazilerin temizlenerek, ekonomiye kazandırılmasına dönük ön hazırlıkları tamamladığı ve yapılan çalışmalarda Mardin’de 49 bin, Hatay’da 36 bin, Kilis’te 34 bin, Gaziantep’te 15 bin, Şanlıurfa’da da 55 bin dönüm mayınlı arazi bulunduğu belirlendi. 1957-1959 yılları arasında Suriye sınırındaki tarım arazilerine yerleştirilmiş olan toplam 615 bin 419 kara mayınının bulunduğu tespit edildi.
Maliye Bakanlığı yetkilileri, mayınlı arazilerin temizlenmesi projesiyle çok sayıda yerli ve yabancı kuruluşun ilgilendiğini bildirdi. Çok sayıda Amerikan ve İngiliz şirketinin söz konusu projeyle ilgili kendilerinden bilgi aldığını vurgulayan Maliye yetkilileri, Ukrayna ve Bulgaristan’dan bazı şirketlerin de, bu işe talip oldukları yolunda kendilerine beyanda bulunduklarını kaydetti.