‘Mayınlı alanları TSK temizlesin’

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye'nin güneydoğusunda 510 kilometrelik kara sınırınındaki mayınlı bölgenin temizlenmesini Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gerçekleştirmesini istedi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Suriye sınırına yakın bir alanda, partililerle birlikte açık hava toplantısı düzenleyen Yazıcıoğlu, burada yaptığı konuşmada, konvansiyonel silahların sınırlandırılması, mayınların temizlenmesine Türkiye’nin de iştirak ettiğini bunu da memnunlukla karşıladıklarını bildirdi.

Türkiye’nin yaklaşık 500 bin dönüm alanı kaplayan anti-personel mayınlarının temizlenmesini ‘doğru bir olay’ diye niteleyen Yazıcıoğlu, “Buralar temizlenecek, sonra o topraklar ne olacak işte sorun burda. Mayınların temizlenmesi söz konusu olduğunda TSK (Bize 35 milyon dolar bütçe ayırırsanız bu toprakları mayınlardan temizleriz) dedi. İktidar kabul etmedi. Şimdi bu münbit toprakların temizleten firmaya 49 yıllığına kiraya verilmesi gündemde.” dedi.

Hükümetin mayınların temizlenmesiyle ilgili ihalede şartnameyi adeta adrese teslim edecek nitelikte hazırladığını ileri süren Yazıcıoğlu, “5 şirket ihaleye girmek istedi. Hüviyetine baktığımız zaman İngiliz, İsveç, İsrail firmaları, Hiç kuşkunuz olmasın ki İngiliz ve İsveç firmalarının da arkasında İsrail var. Türkiye’nin kara sınırı olan Suriye sınırlarındaki mayınları temizleme karşılığında münbit topraklar kiraya verilemez. Toprak vatandır, vatan kutsaldır, kutsal vatan namustur. Namus kiraya verilemez. Bu böyle biline.” diye konuştu.

Organik tarıma elverişli toprakların temizlenmesi işini TSK’nın Bosna’da ve Afganistan’da başarı ile uyguladığını dile getiren Yazıcıoğlu, “Elverişli toprakları, İsrailli ekecek de niye benim Hataylım, Mardinlim, Urfalım, Gazianteplim ekemeyecek. Bu toprak kimin de kime veriyorsunuz. Bizim çözümümüz şu; mayınları ordu temizlesin toprakları halkımız kullansın.”

Terör konusuna da değinen Yazıcıoğlu, şunları kaydetti: “Bu zamana kadar bir ruh gibi kaynaştığımız insanları Kürt’sün, Alevi-Sünnisin diyerek ayırmak istiyorlar. Bölücülük yaptırmak istiyorlar. Siyasi irade, Kürt sorunu vardır diyerek hassasiyetleri kaşıyıp teröristleri ümitlendirerek terör örgütünüyeniden canlandırmıştır.” şeklinde konuştu.

Kürt aşiretlerinin teröre karşı tavır koymasını beklediğini anlatan Yazıcıoğlu, bunun için de devletin güvence vermesi gerektiğini dile getirdi.