McDonalds’ın bombalanacağını ”önceden” bildirmiş!

Ahmet İskender, dilekçesinde McDonalds'ın bombalanacağını Emniyet'e 'önceden' bildirdiğini yazdı.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre, İskender, dilekçesinde, Dink suikastı azmettiricisi olduğu iddiasıyla, tutuklu yargılanan Yasin Hayal’in, McDonalds’ı bombalayacağını, Emniyet’e “ihbar” ettiğini ve yaklaşık 10 gün sonra, eylemin gerçekleştirildiğini belirtti.

“Anladım ki, benim ihbarımı ciddiye alıp da, en ufak bir tedbir almamışlar” ifadesini kullanan İskender, bombalama olayından 1.5 -2 yıl önce de, Yasin Hayal’in bir papazı, keser sapıyla dövdüğünü söyledi.

İskender, “Fakat bu olay hakkında, ne bir soruşturma açıldı, ne de Yasin Hayal’in ifadesi alındı” dedi.

Emniyet “grup lideri Hayal” dedi

Dink suikastına ilişkin davada yargılanan 18 sanığın yer aldığı iddia edilen terör örgütü hakkında Emniyet’ten mahkemeye bu hafta başında gönderilen yazıda, sanık Yasin Hayal’in Dink’e yönelik eylem gerçekleştirmek için arkadaşlığa dayalı bir grup kurarak, liderliğini yaptığı belirtildi.

Hrant Dink cinayeti davasının görüldüğü İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, yöneticilerinin Erhan Tuncel ve Yasin Hayal, üyelerinin O.S., Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolcu, Ahmet İskender, Mustafa Öztürk ve Tuncay Uzundal olduğu, diğer sanıkların da bu kişilere yardım ve yataklık ettiği öne sürülen terör örgütüyle ilgili bilgi ve dokümanları İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden istedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü de konuya ilişkin mahkemeye gönderdiği yazıda, sanıkların yer aldığı örgütle ilgili çeşitli bilgiler verdi.

Herhangi bir terör örgütü adından söz edilmeyen yazıda, 24 Ekim 2004 tarihinde McDonalds’a bomba attığı belirtilen Yasin Hayal’in, 13 Mayıs 2005 tarihinde tahliye olduktan sonra “Türklüğü aşağılayıcı ifadeleri nedeniyle” Hrant Dink’e yönelik eylem gerçekleştirmek amacıyla arkadaşlığa dayalı bir grup oluşturduğu anlatıldı.

Hayal’in bu grubun içinde “lider” konumunda olduğu ve diğer kişilerin hepsine talimat verebildiği ifade edilen yazıda, Hayal nezdinde “en yetkili” olarak tanınan Erhan Tuncel’in ise diğer grupla ilgili hiyerarşik bir bağının bulunmadığına yer verildi.

Dink suikastı

Agos Gazetesi’nin Ermeni asıllı Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak’ta İstanbul Şişli’deki Halaskargazi caddesinde bulunan gazete binasının girişinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Vücuduna üç kurşun isabet eden Dink, olay yerinde can verdi. 17 yaşındaki katil zanlısı O.S., 20 Ocak’ta Samsun Otogarı’nda yakalandı.