‘MEB AB uzmanları tarafından işgal edildi’

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın AB uzmanlarınca işgal edildiğini öne sürdü.

Avcı, “Yıllardan bu yana Türkiye’den umudunu kesmiş olan insanlara her gün görmeleri gereken ‘pembe bir rüya’ gibi empoze edilen Avrupa Birliği, ülkemizin en temel unsurlarından olan Milli Eğitim’i tam anlamıyla işgal etmiş bir konuma gelmiştir” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda uzman sıfatıyla çalışan AB tarafından gönderilmiş kişilerin doğal olarak sözü geçer bir konumda çalıştıklarını ifade eden Avcı şu ifadelere yer verdi: “Her alanda olduğu gibi eğitimde de dudak uçuklatan maddi destekler sunan Avrupa Birliği, aktardığı paraların yönlendirilmesini kendi eline almıştır. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan iletişim, inşaat, iş piyasası, müfredat geliştirme, mekanik sektör, ulusal kalite sistemi, yaygın eğitim, uluslararası satın alma ve daha birçok alanda yapılan çalışmaların yönlendirilmesi, gönderilen euroların hatırına AB tarafından atanan yüksek maaşlı uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kısa ve uzun dönemli çalışacak şekilde ve belirtildiği gibi AB tarafından belirlenen uzmanların sayısı, 100’e yaklaşmıştır.”

AB’nin uygulamaya sokulan Temel Eğitime Destek Projesi’ne 100 milyon Euro aktararak Eğitim sistemine damardan girmek istediğini savunan Avcı şöyle devam etti: “Bu proje kapsamında Diyarbakır’da gerçekleştirilen seminer ile 50 öğretmene ‘AB standartlarını yakalama’nın püf noktaları öğretilmiştir. Yine 59 milyon Euro ile bütçelendirilen ve 51 milyonu AB hibesi olan Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi de uygulamaya sokulmuştur. Ayrıca, 14 milyonu AB hibesi olan ve 18.5 milyon euroluk bütçe ile uygulamaya sokulan Mesleki ve Teknik Eğitimin Modernizasyonu Projesi kapsamında Türkiye’ye gelen AB uzmanları, eğitim müfredatının düzenlenmesi ve öğretmenlerin AB normlarına göre yetiştirilmesi çalışmalarını yürütüyor. Kaldı ki tüm bu projelerin az bir kısmı hibe olmakla birlikte büyük bölümü hazine garantisi ile Milli Eğitim Bakanlığı’na faizli borç olarak veriliyor.”

Yapılanların adının, kelimenin tam anlamıyla eğitim sistemine çomak sokmak olduğunu kaydeden Gürkan Avcı, “Bir zamanlar ABD’li uzmanların hizaya sokmak istediği Milli Eğitim, bugün AB’nin belirlediği uzmanlara teslim edilmiştir. AB uzmanlarının bilgi birikimlerine sahip olan ve diplomalarının duvarda asılı kalmasına seyirci kalınan kendi uzmanlarımızın aranıp sorulmaması, kendilerine alanlarında iş verilmemesi ise ayrı bir utanç tablosu olarak sergilenmektedir. Bu vebalin altına girmek kolay, yükünün altından sıyrılmak ise o kadar kolay olmayacaktır.” dedi.

AB’nin hibe adı altında sunduğu paraların, Türkiye’ye köklü yerleşme amacı taşıdığını ileri süren Gürkan Avcı, “Sayıları 100’e yakın AB uzmanının işgal ettiği Milli Eğitim Bakanlığı, belki de onlardan daha yetenekli olan kendi insanlarımızı unutarak beyin göçüne çanak tutmaktadır” ifadesini kullandı.