MEB’deki haksızlıklara siyah balonlu tepki

Aktif Eğitimciler Sendikası Çankırı İl Temsilcisi Mustafa Köysu, yeni eğitim öğretim yılının Milli Eğitim Bakanlığı'nın yanlış, yanlı ve maksatlı uygulamaları nedeniyle bir çok problemle başladı.

Aktif Eğitimciler Sendikası Çankırı İl Temsilcisi Mustafa Köysu, yeni eğitim öğretim yılının Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanlış, yanlı ve maksatlı uygulamaları nedeniyle bir çok problemle başladı.” dedi.

Karatekin Parkı’nda basın açıklaması yapan Mustafa Köysu, 2014-2015 eğitim – öğretim yılıyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Çalışma barışını bozan siyasal ve sendikal kadrolaşmaya her türlü fişlemeye, liyakat yerine yandaşlığı gözeterek yapılan hukuksuz görevlendirmelere ve tavsiyelere ‘hayır!’ diyoruz. Tasfiye amaçlı son dönemde yaşanan hukuksuz uygulamaların en açık örneğini, 4 yılını dolduran okul müdürlerinin yeniden görevlendirilmesinde yaşadık. Asgari ücretin bin TL’nin altında olduğu ülkemizde, yüz binlerce insan asgari ücretle çalışıp açlık sınırının altında yaşarken, yaklaşık 900 bin eğitimcinin de içinde bulunduğu kamu çalışanları, devlet kaynaklarının yerli yerinde kullanılmaması ve yetkili olduğu iddia edilen meslek kuruluşlarının basiretsizliği nedeniyle düşük ücretle çalıştırılıp, yoksulluk sınırında yaşamaya mahkum edilmektedir. Böyle bir zamanda HSYK seçimlerinin hemen öncesinde seçimde oy kullanacak personelin maaşına zam yapılmasını, adı geçen seçimde oy hakkı olmayan adalet çalışanları ve diğer kamu görevlilerinin bu zamdan mahrum bırakılmasını ahlaki bulmuyoruz.”

Açıklama sonunda katılımcılar siyah balon patlatarak tepkilerini ortaya koydu.

CİHAN