MEB müfredatına Rusça da giriyor

Türkiye'ye en fazla turist gönderen ikinci ülke olan Rusya ile çalışan bir turizm acentesi, Rusça eğitim verilen bir okul yaptırmak için protokol imzaladı.

2008 yılına hazır olacak okullarda turizm sektöründe istihdam edilebilmeleri için öğrencilere İngilizce ve Almanca’nın yanı sıra Rusça eğitim de verilecek.

Yaptıracakları okulların protokol töreni için Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ile bir araya gelen Levent Aydın, Rusya’nın Almanya’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük ekonomik partneri olduğunu hatırlatarak “2007-2008 yıllarında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 15 milyar odalara ulaşacak. Ticaret komşu ülkeler ile yapılıyor. Rusya gelecek için önemli bir partner. 2015 yılında Antalya nüfusunun 4 milyon olacağı söyleniyor. Ancak, Rusya’dan gelen turist sayısı 2 milyon aşmıyor. Daha işin başındayız. Bu okullarda okuyacaklar iki ülke arasında köprü olacak.” dedi.

Levent Aydın’ın 1990 yılında Türkiye’ye göç eden bir Balkan göçmeni olduğunu hatırlatan Vali Yüksel ise imkanı olan tüm turizmcileri okul yaptırmaya çağırdı.

Anadolu topraklarında kazandıkları insanların yine o topraklara yatırım yapmasını ‘erdem ve fazilet’ olarak tanımlayan Yüksel, “Gelecek nesillerimizi adam gibi yaşatmak istiyorsak eğitim meselesini halletmeliyiz. Adımlarımızı sıklaştırmamız gerekiyor. Buradan tüm turizmcilere sesleniyorum. Haydi turizmciler gelin bu adımları sıklaştıralım.”

Antalya Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Sezai İrtem ise yapılacak okulların Türkiye’de bir ilk olacağını söyledi. Her 2 okulda da verilecek Rusça eğitimini ilk kez Türk öğrenciler MEB’e bağlı bir okulda almış olacak.

Teztour’un sahibi Levent Aydın’ın 2 Rus ortağı Aleksander Snigipskiy ve Aleksander Bourdin ile birlikte Antalya’ya yaptıracağı liselerden birisi olan Anadolu Lisesi kendi adını taşıyacak.

Meslek Lisesi ise Teztour Meslek Lisesi adını alacak. Her 2 bina da 2008-2009 öğretim dönemine yetiştirilecek. Okulların her ikisinde de yabancı dil de eğitim verilecek. 24’er derslikli olacak okullar 17 dönümlük alan üzerine inşa edilecek.