MEB; önlisans mezunu okul öncesi ögretmenlerine fakülte tamamlama imkani verdi

Milli Egitim Bakanligi; 2 yillik ön lisans mezunu okul öncesi ögretmenlerine lisans tamamlama imkani verdi

Milli Egitim Bakanligi ile Anadolu Üniversitesi Rektörlügü arasinda; ‘Okul Öncesi Ögretmenlerin Lisans Tamamlama Programina Alinmalarina Iliskin’ protokol imzalandi. Söz konusu protokol ile; yüksek ögrenim kurumlarinin önlisans düzeyindeki okul öncesi ögretmenligi programindan mezun olan okul öncesi ögretmenlerinin; lisans tamamlama programlarina alinmalarina imkan saglandi. Açikögretim Fakültesi Okul Öncesi Ögretmenligi Lisans Programi’nin üçüncü sinifina kayit yaptirarak; bu programin üçüncü ve dördüncü siniflarinda okutulan dersleri alacak ögretmenlerin; 4 yil içinde egitimlerini tamamlamalari gerekiyor. 4 yilda basarili olamayan ögrencilerin ise kayitlari silinecek. Herhangi bir nedenle kaydi silinenlerin yeniden kaydi yaptirilamayacak.

Milli Egitim Bakanligi Okul Öncesi Egitimi Genel Müdürü Remzi Inanli; lisans tamamlama programinin üniversite tarafindan uzaktan ögretim seklinde uygulanacagini belirterek; program kapsaminda 2 bin 500 ögretmenin kaydinin yapildigini açikladi.

Lisans tamamlama programlarina kayit yaptiran ögretmenlerin üçüncü ve dördüncü sinifta alacaklari dersler ise söyle: Üçüncü Sinif: Resim Ögretimi, Çocuk Edebiyati, Okul Öncesindeki Bilgisayar Ögretimi; Anne – Baba Egitim, Okul Öncesinde Fen ve Matematik Ögretimi, Rehberlik, Sinif Yönetimi, Özel Egitim, Bireyi Tanima Teknikleri, Okulöncesi Egitimde Uygulama.

Dördüncü Sinif: Özel Ögretim Yöntemleri, Çocukta Yaraticilik ve Drama, Çocukta Ruh Sagligi ve Uyum Bozukluklari, Okul Öncesi Egitimde Araç Gelistirme, Ögretim Teknolojileri ve Materyal Gelistirilmesi, Isitme-Konusma ve Görme Sorunlari Olan Çocuklarin Egitimi, Davranis ve Ögrenme Sorunlari Olan Çocuklarin Egitimi, Ögretmenlik Uygulamasi.