‘MEB Şurası’nın toplanması için talimat verdim’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı Şurası'nın 2006 sonu ya da 2007 başında toplanması için talimat verdiğini açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Bolat ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Kabulde konuşan Ömer Bolat, ara eleman yetişitirilmesinin önemini vurgulayarak, katsayı adaletsizliği nedeni ile meslek liselerinde sıkıntı yaşandığına dikkat çekti. Bolat bu çerçevede Milli Eğitim Şura’sının beşeri sermayenin geliştirilmesi hususunda özel gündemli olarak toplanması gerektiğini kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise Ömer Bolat’ın MEB Şurası konusundaki isteğine atıfta bulunarak, “Milli Eğitim Bakanlığı Şurası’nın 2006 sonu ya da 2007 başında toplanması için talimat verdim” dedi. Milli değerlerin özümsenerek, nesilden nesile aktarılmasına ve yalnızca teoride kalmamasına önem verdiklerini söyleyen Çelik, bu konuyu ilk ve orta öğretim müfredatını hazırlarken de dikkate aldıklarını vurguladı.

Yapılan araştırmalara göre 2050 yılında Türkiye’nin nüfusunun 98 milyon, AB ülkelerinin toplam nüfusunu ise 400 milyon olacağını aktaran Çelik, “Yeterli ara eleman yetiştirir ve genç nüfusu iyi eğitirsek AB için sigorta haline geliriz” diye konuştu.

“BİZ SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİKLE KALİTEYİ YÜKSELTTİK”

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, konuşmasının ardından bir gazetecinin, “Danıştay sözleşmeli öğretmenlikle ilgili genelgenin yürütmesini durdurdu. Bu kararı nasıl karşılıyorsunuz? Atanan öğretmenlerin herhangi bir hak kaybı olacak mı?” şeklindeki sorusu üzerine ise, “Daha önce ataması yapılan öğretmenlerin haklarında bir kayıp olmayacak. Çünkü onlar şu anda öğretmenliğe devam ediyorlar” dedi.

Dün akşam Plan ve Bütçe Komisyonu’nda şu anda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4c maddesine göre sözleşmeli öğretmen olanları 4b’ye çevirdiklerini hatırlatan Çelik, “Yani bu kişilerin 10 ay değil, 12 ay çalışma imkanı olacak ve devamlı çalışma imkanı olacak” diye konuştu. Uygulamanın tüm danyada da böyle olduğunu kaydeden Çelik, şöyle devam etti: “Tam zamanlı çalışanlar var, part time çalışanlar var, kısmi zamanlı çalışanlar var. Diyelim ki bir anne çocuklarını büyütüyor, bütün mesaisini eğitim öğretime ayıramıyorsa, dünyanın her tarafında sözleşmeli olarak, anlaşmalı olarak, ders karşlığı olarak, haftada 2 saat, 5 saat, 7 saat bir okula gidip ders vermesinin önünde bir engel söz konusu değildir. Bu sözleşmeli öğretmenlerin şöyle bir espirisi var. Şırnak, Iğdır ya da Ardahan’dasınız öğretmen açığı var. Öğretmen askere gitti, doğum izni aldı… Ya da yeteri kadar kadrolu öğretmen atanmamış olsun. Böyle olunca, milli eğitim müdürlükleri, valilikler mahalinden temin yoluna gidiyorlar. Bu dediğimiz yerlerde, öğretmen yetiştiren kurumlardan mezun olan yeteri kadar branş öğretmeni olmadığı için, bu sefer bir orman mühendisi bulunuyor ve bilgisayar derslerine sokuluyor. Ya da doktorlara İngilizce biliyor diye İngilizce dersi verdiriliyor. Ya da sınıf öğretmenine ihtiyaç var yüksek tahsilli sınıf öğretmeni bulamazsanız lise mezununa kadar düşüyordunuz”

Sözleşmeli öğretmenlikle birlikte burada bir kalite getirdiklerini belirten Çelik, “Merkezden kadrolu olarak atanamayan insanların müracatını alıyor ve ülkemizin her tarafına nokta tayin yaparak bu ihtiyacı gideriyorduk” dedi.

“KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ”

Bakan Çelik, Danıştay kararının henüz resmi olarak kendilerine ulaşmadığını dile getirerek, mahkeme süreci devam ettiği için konu ile ilgili bir yorum yapmak istemediğini söyledi. Daha sonra idari dava dairelerine itirazda bulunacaklarını ifade eden Çelik, “Karar kesinleştikten sonra da bu konudaki görüşlerimi sizlerle paylaşacağım” dedi.