MEB’den ‘kantinciye bak’ manşetine açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, bir gazetede 28 Martta kamuoyuna duyurulan ''Kantinciye Bak'' haberiyle ilgili bir açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 28 Martta bir gazetede yer alan ”Kantinciye Bak” başlıklı haberle ilgili, ”Kantin ihalesinin ilgili kişiye verilmesi konusunda yapılan haber tek taraflı ve yanlı olup, bakanlığımızdan konuyla ilgili herhangi bir bilgi alınmamıştır” görüşünü bildirdi.

Haberde ”İstanbul’daki bir eğitim kurumunun kantin işletmecisinin ahlak dışı bir takım davranışlarda bulunduğu, buna rağmen bakanlığın kendisine yeniden kantin işletme ihalesi verdiği” iddiasının yer aldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Olayın medyaya yansıması üzerine ilk incelemede haberde eksik ve yanlış anlaşılmaya sebebiyet verecek bazı ifadelerin yer aldığı tespit edilmiştir. Kantin işletme ihaleleri ve sözleşmeleri beş yıl öncesine kadar İl Özel İdaresi tarafından yapılmakta olup, daha sonra okul aile birliklerine devredilmiştir. Adı geçen şahsa da kantin işletme hakkı İl Özel İdaresi tarafından verilmiştir.

Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Valilik makamı İl Özel İdare Müdürlüğüne kantin işletmecisinin tutum ve davranışlarının genel etik kurallarına uygun olmadığı, olumsuz tavır ve davranışlarda bulunduğu, işletmeciliğinin devam etmesinin sorun yaratacağı görüşünü paylaşmış ve kantin sözleşmesinin yenilenmemesini talep etmiştir.

Sözleşme yenilenmeyince kantin işletmecisi şahıs, 5. İdare Mahkemesine dava açarak yürütmeyi durdurma kararı aldırmıştır. Oy birliği ile alınan yargı kararı sonucunda sözleşme yenilenmek durumunda kalınılmıştır. Söz konusu kişi ile İl Özel İdaresinin yapmış olduğu ihaleden sonra herhangi bir ihale yapılmamıştır. İhalenin süresi beş yıl olup 31.05.2010 tarihinde sona erecektir. Okul müdürlüğünün kantin işletmecisinden yeniden almış olduğu 16 Mart 2010 tarihli sabıka kaydında adli sicilinin olmadığı, en son yapılan GBT kayıtlarında da isminin bulunmadığı tespit edilmiştir.

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere kantin ihalesinin ilgili kişiye verilmesi konusunda yapılan haber tek taraflı ve yanlı olup, bakanlığımızdan bu konuyla ilgili herhangi bir bilgi alınmamıştır. Şayet bilgi alınmış olsaydı, idarecilerin müdahalelerine rağmen yargı kararlarının gereği olarak anlatılan sürecin yaşandığı apaçık öğrenilmiş olacaktı. Kamuoyunun takdirine ve bilgisine sunulur.”