Mecburi hizmet kapsamında Diyarbakır’a 74 doktor atandı

Sağlık Bakanlığı tarafından mecburi hizmet uygulaması kapsamında Diyarbakır'da merkez ve merkez ilçelere 38'i pratisyen olmak üzere 74 doktor atandı.

Yeni doğan bebeklerde görülen (fenilketonüri) zeka geriliği hastalığının erken dönemde tanımlanması ve tedavisine başlanabilmesi için Sağlık Bakanlığı’nca yürütülen ‘Ulusal Yeni doğan Fenilketonüri Tarama Programı’ kapsamında, Diyarbakır’da ilk 3 ayda doğan bebeklerin yüzde 80’ine ulaşıldı.

Erken teşhis yapılamayan durumlarda tedavi edilmeyen zeka geriliği hastalığının bebeklerin zekalarındaki gerileme, 5 ve 6’ncı aylardan sonra belirgin hale geldiğini dile getiren Kubat, akranlarından farklı olarak oturma, yürüme ve konuşma gibi becerileri kazanamayan bebekler için tedavinin erken teşhis ile mümkün olduğunu vurguladı.

Hedeflerinin yeni doğan her bebeğin tarama testlerinin yapılması olduğunu anlatan Kubat, şöyle konuştu: “Hedefimiz yeni doğan her bebeğin tarama testlerinin yapılmasıdır. Ailelerin fenilketonüri hastalığı hakkında bilgilenmeleri çok önemli. Hastalık ailelerin dikkatini çekecek düzeyde belirtiler vermeye başladığında da tedavi için geç kalınmış olur. Ancak erken teşhis edilirse, ilaç niteliğindeki özel mamalar ile hastalık tedavi edilebilmektedir. Hedefimiz yeni doğan her bebeğin tarama testlerinin yapılarak,1/2500-3000 oranında görülen hastalığın erken teşhis ve tedavisidir. Bunun için topuktan alınan bir damla kan ile çocuğun bir ömür boyu zekâ özürlü olması engellenir. Bu amaçla da, doğumdan en az 3 gün sonra sağlık ocaklarında topuktan alınacak kan örneğinin değerlendirilmesi sonucunda teşhis konulan hastalar özel mamalarla beslenerek çocukların hasta olması önlenmektedir. Kent genelinde son 3 ayda yapılan topuktan kan alma çalışmaları yüzde 80’e ulaşılmıştır. Müdürlük olarak hedefimiz yüzde 100’dür.”