Mecidiye Köprülü Kavsagi ile Rüstem Pasa Parki hizmete açiliyor

Erzurum Büyüksehir Belediyesi yapimini tamamladigi Mecidiye Köprülü Kavsagi'ni trafige, Rüstem Pasa Parki'ni da hizmete açiyor.

Rüstem Pasa Bedesteni yanindaki parkin açilisi için düzenlenecek tören saat 13.30’da baslayacak. Bedesten etrafinda yapilan çalismalarin anlatilacagi törende, folklor gösterileri de yer alacak. Ikinci tören ise saat 15.00’de Sükrüpasa kesimine yapilan ve 1,5 Milyon YTL’ye mal olan Mecidiye Köprülü Kavsagi’nin trafige açilmasi ile olacak. Törene Ak Parti Trabzon Milletvekili Asim Aykan da katilacak.

Ismini vatan topraklari ugruna kan dökenlerin bir baska destan yeri Mecidiye Tabyasi’ndan alan Mecidiye Köprülü Kavsagi’nin hizmete açilmasi ile bölgede trafik sorunun ortadan kalkacagini ifade eden Büyüksehir Belediye Baskani Küçükler, “Sükrüpasa, son yillarda trafigin en yogun olarak yasandigi bölgelerinden biriydi. Ayrica bu bölgenin Artvin yol güzergâhi üzerinde olmasi ve hemen kuzeyindeki sanayi bölgesinin giderek büyümesi, yogunlugu artiran diger önemli nedenlerdi. Bu yogunluk karmasasinda birçok insanimizi trafik kazalarinda kurban verdik. Onlarca insanimiz bu bölgede meydana gelen kazalar sonucu sakat kaldi. Bunun için yil içerisinde planlanan üç köprülü kavsagimizdan ikincisinin temelini 8 Agustos’ta buraya attik. Köprülü Kavsak insaati sirasinda büyük sabir gösteren halkima bir kez daha tesekkür ediyorum.” ifadelerini kullandi.

Kentsel dönüsüm Projesi’nin ilk meyvesini verdigini dile getiren Ahmet Küçükler, bugün gelinen noktanin temelinde kararlilik ve azim oldugunu söyledi. Baskan Ahmet Küçükler, “Kentsel Dönüsüm Projesi, hayallerdeydi. Siyasi gelecek endisesi ve bunun sonucu uygulanan günü birlik politikalar, Erzurum’u modern bir kent olma yolundan etti. Tarihi varliklari, çarpik yapilar arasina gömdü. Biz, ecdat yadigârlarini gün yüzüne çikaracagiz diye söz vermistik. Bunun için, Kentsel Dönüsüm Projesi, yaklasik 20 ay önce; yani göreve basladigimiz gün hayata geçirdigimiz ilk çalismalar arasinda yer aldi. Çalismaya, Çifte Minareli Medrese ile Tarihi Erzurum Kalesi’nden basladik. Sonra, Rüstem Pasa Bedesteni, Hasani Basri ve Harput Mahallesi ile devam ettirdik. Bugün gelinen basarili noktanin ana temelinde, kararlilik ve azim vardir. Beytül mala sahip çikma vardir.” dedi.

Büyüksehir Belediyesi’nin ilklerinin, Kentsel Dönüsüm Projesi ile sinirli kalmadigini vurgulayan Küçükler, 20 aylik çalisma döneminde birçok basarili ise imza attiklarini kaydetti. Üç köprülü kavsak insaatini birden baslattiklarinin altini çizen Küçükler, “Bir süre önce Istasyon kesimine Aziziye Tabyalari’ndaki sehitlerimiz anisina yaptigimiz Aziziye Köprülü Kasagi’ni açtik. Simdi Sükrüpasa kesimine yapilan Mecideyi Köprülü Kavsagi’ni trafige açiyoruz. Sonrasinda Karayollari kesimine yapilan Ipekyolu Köprülü Kavsagi’ni açacagiz. Biz, yillari aylara sigdirdik demistik. Iste dogalgaz, Erzurum’un 2025 yilina kadar su ihtiyacini karsilayacak Palandöken Baraji Isale hatti insaati, ana arterlere yine tarihinde ilk kez modife edilmis asfalt, itfaiye araç filosu ve binasi, galericiler sitesi insaati, üç adet saglikli yasam yolu. Bu sehrin su tahliye kanali yoktu. Onu da yaptik. Tüm bunlari 20 ay gibi kisa bir süreye sigdirdik. Biz diyoruz ki, halkimiz bize güvensin. Çünkü Erzurum için daha yapacak çok seyimiz var.” diye sözlerini tamamladi.