Meclis Başkanı Arınç’tan kaymakam adaylarına tavsiyeler

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 90. dönem kaymakam adaylarına "Anadolu çocuğu olun" tavsiyesinde bulundu.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 90. dönem kaymakam adaylarını bugün Meclis’te kabul etti. 2’si bayan 56 kaymakam adayıyla bir araya gelen Bülent Arınç, kaymakam adaylarına bir konuşma yaptı, bir de mektup verdi. TBMM Başkanı Arınç, konuşmasında genç kaymakam adaylarının sıkıyönetimler, olağanüstü halleri yaşamadığını, kendisinin ise bunları gördüğünü hatırlatarak, “Bu yüzden daha özgürlükçü, daha demokratsınız. Sizden tek isteğim, yeni Türkiye’nin yeni kuşak yöneticileri olmanızdır. Yeni Türkiye’de ‘devlet baba’ kavramı yoktur. Halkın hizmet ettiği devlet değil, halka hizmet eden devlet vardır” şeklinde konuştu.

Kaymakam adaylarına milletine saygılı, onu anlayan, onun bir parçası olan idarecilerin olduğu bir Türkiye’nin olduğuna işaret eden Arınç, şöyle konuştu: “Sizler gittiğiniz ilçelerde hala devleti ‘baba’ gibi gören, her şeyi ‘devlet babadan’ bekleyen, özgürlüklerden, haklardan haberdar olmayan vatandaşlarla karşılaşacaksınız. Onlara haklarını öğretin, onlara yeni Türkiye’yi öğretin. Halkı sakın ola ki ayırmayın. Mazluma da zalime de kimliğini sormayın, adil davranın. Etnik kökeninden, kimliğinden, inancından, derisinin renginden, doğduğu yerden, ailesinden, eğitiminden dolayı halka ayrımcılık yapmayın.

Bu ülkenin vatandaşı olan herkese hizmet etmek için maaş alıyorsunuz. Bilin ki millete hizmet, biz siyasetçilerin de kamu görevlilerinin de 1. görevidir. Halktan biri olun asla sırça köşklerde yaşamayın. halkın yediğini yiyin, onunoturduğu yerde oturun, onların gezdiği yerde gezin. ‘Anadolu çocuğu’ kavramını unutmayın sakın. Yerli, inançlı, milliyetçi ve çalışkandır Anadolu

çocukları. Toprağı, milleti, fakirliği, kanaatkarlığı bilir Anadolu çocukları. Bu özelliğinizi sakın unutmayın. Fırat’ın kenarında ölen bir koyundan bile kendini sorumlu hisseden adil yöneticilerin medeniyetinden geldiğinizi bilin. Gittiğiniz ilçeleri eviniz bilin. İlçenize sanatı, teknolojiyi, bilimi, kültürü, sporu götürün.”

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ise kaymakam adaylarının zorlu sınavlardan geçerek bugünlere geldiklerini hatırlatarak, genç kaymakam adaylarının milli manevi değerlere saygılı, Atatürk İlke ve İnkılapları’na bağlı, adalete inanmış olarak ülkelerine hizmet vereceklerini belirtti