Meclis bu yıl ‘Onur Ödülü’ vermeyecek

Uygun aday bulamayan Meclis, bu yıl 'Onur Ödülü' vermeyecek.

TBMM Başkanvekili ve Kültür, Sanat, Yayın Kurulu Başkanı Nevzat Pakdil, ‘Onur Ödülü’ için gösterilen adayların, bu ödül için aranan niteliklere sahip olmadığını belirterek, Kurul olarak bu yıl Milli Egemenlik Onur Ödülü için Meclis Başkanlığı’na aday bildirmeyeceğini söyledi. Pakdil, Üstün Hizmet Ödülü’nün 19 Nisan Çarşamba günü verileceğini bildirdi.
TBMM’de Kültür, Sanat, Yayın Kurulu üyeleriyle birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Nevzat Pakdil, geçen yıl ilki verilen Milli Egemenlik Onur Ödülü’nün Prof. Dr. Gazi Yaşargil’e verildiğini hatırlatak, geçen yıl ilk kez verilen bu ödülü alan Prof. Dr. Yaşargil’e gösterilen teveccühün, bu durumu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Milli Egemenlik Onur Ödülü’ne aday olacak veya aday gösterilecek gerçek veya tüzel kişilerde Türkiye’yi uluslararası alanda mesleki yönleriyle ve fiilen temsil etmiş olması ile başarılarının uluslararası kuruluşlarca da tescil edilmiş olması şartlarının arandığını ifade eden Pakdil, bu yıl Kurul’a TBMM Onur Ödülü için aday gösterilen kişilerin büyük çoğunluğunun, Üstün Hizmet Ödülü kriterlerine daha yakın olduğunu kaydetti.

Meclis’in, Milli Egemenlik Onur Ödülü’nü her yıl vermek gibi bir zorunluluğunun olmadığını vurgulayan Pakdil, ödülün adı ve anlamının ağırlığına uygun adayların değerlendirmeye alınmasının ve Meclis’in takdir hakkını kamuoyunun bu yöndeki beklentisine uygun kullanmasının önemine işaret etti. Ödül yönetmeliğinin 4. maddesindeki, ”Belirtilen nitelikleri taşıyan

aday bulunmadığı yıllarda ödül verilmez” hükmünü hatırlatan Nevzat Pakdil, adayları büyük bir titizlikle inceleyen kurulun, bu yıl Milli Egemenlik Onur Ödülü için TBMM Başkanlığı’na aday bildirmeme kararı aldığını bildirdi.

TBMM Başkanvekili ve Kültür, Sanat, Yayın Kurulu Başkanı Nevzat Pakdil, Üstün Hizmet Ödülü adaylarına ilişkin değerlendirmenin ise devam ettiğini belirterek, Milli Egemenlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde 19 Nisan Çarşamba günü düzenlenecek törende, bu ödülün verileceğini bildirdi.