Meclis çalışmalarında son düzlüğe girildi

AK Parti Grup Başkanvekili İrfan Gündüz, Meclis Genel Kurulu'nun çalışmalarının 30 Haziran'da bitirilmesini planladıklarını belirterek, ''Finişe girmiş bulunuyoruz. Atletler gibi milletvekillerinin de nefesini iyi kullanması lazım" dedi.

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen İrfan Gündüz, meclisin bu haftaki çalışma programı hakkında bilgi vererek, ”9. AB Uyum Paketi” olarak adlandırılan yasa tasarısının görüşüleceğini söyledi. Gündüz, bu kapsamda Kamu Denetçiliği Kanunu Tasarısı, Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) görev ve yetkilerine ilişkin kanun tasarısı, Sayıştay Kanunu Tasarısı, Askeri Mahkemelerin Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanununda değişiklik yapılmasını düzenleyen kanun tasarısı, Elektronik Haberleşme Kanun Tasarısı, Karayolları Trafik Kanununda AB’ye uyumu sağlayan tasarı, Türkiye Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı kurulmasını öngören kanun tasarısının görüşüleceğini kaydetti.

Meclis’in Temmuz başında tatile girebilmesi için çalışmaların sıklaştırılacağını ifade eden İrfan Gündüz, ”Gündemdeki konuları bitiremezsek Meclis çalışmaları Temmuz ayına da sarkabilir” dedi. 9. Beş yıllık Kalkınma Planı’nın gelecek hafta TBMM’ye gelmesini beklediklerini dile getiren Gündüz, son iki hafta yapılması planlanan çalışmaların, bu akşam AK Parti MYK toplantısında kesinleşeceğini söyledi.

Bir gazetecinin, ”Meclisin gündemindeki konuların 30 Hazirana kadar görüşülüp tamamlanması zor görünüyor” demesi üzerine İrfan Gündüz, ”Finişe girmiş bulunuyoruz. Atletler gibi milletvekillerinin de nefesini iyi kullanması lazım. 30 Haziran’a kadar bitiririz. Belki haftaya, çalışmalara Pazartesi gününden başlarız. Olmazsa Temmuz ayına uzar zaten” dedi.

Gazeteciler İrfan Gündüz’e, ”Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, görev süresi dolmadan, başta YÖK Başkanı olmak üzere istifa ettirerek, yeni atamalar yapacağı söyleniyor. Bunu, nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu yönelttiler. Gündüz, bu soruya ”Söylentilere göre bir yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız, halen görevinin başındadır. Anayasaya göre cumhurbaşkanının nasıl seçileceği de bellidir. Zamanı geldiğinde konuşulur. Ama zamanından önce bu konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum” şeklinde cevap verdi.