Meclis Güneydoğu’daki terör olaylarını tartıştı

Meclis, dün Güneydoğu’da yaşanan ve 15 kişinin hayatını kaybettiği terör olaylarını görüştü.

Aksu, terör eylemlerinin demokrasiyi sabote etme amacı taşıdığını belirtti. 11 ilde yaşanan olaylarla ilgili milletvekillerine bilgi veren Bakan Aksu, isim vermeden DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i eleştirdi. Aksu, “Demokrasiyi sabote edenler, dinamitleyenler bunu hangi gerekçeyle yaparlarsa yapsınlar, bunun adı vatan ve insanlık düşmanlığıdır, hainliğidir ve tarihe de bu şekilde geçeceklerdir. Bulunduğu makam itibarıyla kamu hizmeti yürütenlerin de anayasamızda, kanunlarımızda yazılı görev ve sorumluluk bilinci ile davranış sergilemeleri zorunludur.” diye konuştu.

AK Parti adına konuşan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan, hükümetin terörle mücadele konusunda demokrasi içinde gerekeni yaptığını söyledi. Toptan, polis memurunun elinde sapanla göstericilere taş atmasını eleştiren Baykal’a “Ne yapsaydı Sayın Baykal. Karşısındaki çocuklara taş yerine silahla ateş mi etseydi?” cevabını verdi. Toptan’ın DEP’lileri 1991’de Meclis’e, Baykal’lı SHP’nin taşıdığını söylemesi ise CHP sıralarını hareketlendirdi. Baykal, bu ifadelere sert tepki gösterirken, “Biz SHP’den istifa edip CHP’yi kurduk.” dedi.

Anavatan lideri Erkan Mumcu’nun konuşması sırasında da gerginlik yaşandı. Hükümetin terörle mücadelede birçok fırsatı kaçırdığını ileri süren Mumcu’nun “Akılsızlığınızın bedelini bu millet çok ağır biçimde ödüyor.” sözleri AK Partilileri kızdırdı. Mumcu’nun tepkilere “Başbakan’ın etrafını sarmış üç beş adam, onun masumiyetini zedeleyerek Türkiye’yi sonu bilinmez maceraya sürüklesinler. Siz de liste korkusundan, başka bir şeyden korkmayın ve benim konuşmama mani olun.” sözleri ise gerilimi tırmandırdı.

Mumcu: Başbakan’ın yanında Barzani ve PKK yandaşları var

Mumcu, kendisini uyaran Meclis Başkan Vekili Nevzat Pakdil’in ek süre vermemesi üzerine Genel Kurul’u terk etti. Anavatan lideri, daha sonra makamında düzenlediği basın toplantısında Başbakan’a PKK ve Barzani’yle bağlantılı akıl gösterenlerin olduğunu iddia etti. Mumcu, “Barzani ve PKK yandaşları, partinin içinde mi, danışmanları arasında mı var?” sorusuna “Her ikisi içinde de vardır. Bu ilişkiler masum ilişkiler değildir. Geçmişten gelen ilişkilerdir ve masum değildir. Bunların niyetleri herkes tarafından bilinmelidir ve seyirci kalınmayacaktır.” karşılığını verdi.

DYP lideri Mehmet Ağar, hükümetin terörle mücadele konusunda zaaf gösterdiğini öne sürerken, Bayburt Bağımsız Milletvekili Ülkü Güney, partiler üstü bir anlayışla kapalı oturum yapılması talebinde bulundu.