Meclis imar ve ulaşım planlarını kabul etti

Antalya Büyükşehir Belediyesi olağanüstü yapılan toplantıda 25 binlik revize nazım imar planı ile ulaşım master planını kabul etti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi olağanüstü yapılan toplantıda 25 binlik revize nazım imar planı ile ulaşım master planını kabul etti. Her iki plan AK Parti’nin karşı çıkmasına karşın CHP ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Şehri yakından ilgilendirin meclis toplantısı tartışmalarla geçti. AK Partili üyeler her iki plana da itiraz etti. Özellikle imar planıyla ilgili çekincilerini dile getiren AK Partililerin neredeyse tamamı madde üzerine söz aldı. AK Parti Grup Sözcüsü Murtaza Tamyürek, nazım imar planının yerel seçimlere kısa bir süre kala meclise getirilmesinin ‘siyasi bir manevra’ olduğu değerlendirmesinde bulundu. Bazı bölgelerdeki sağlık ve konut alanlarının plandan çıkarıldığını iddia eden Tamyürek, Kırcami bölgesindekilerin ise hak kaybına uğrayacağını iddia etti. Kırcami’nin plandan çıkarılmasını ve ayrı oylanmasını isteyen Tamyürek, oradaki halk ‘evet’ derse kendilerinin de o istikamette oy kullanacağını söyledi. Bu plan ile Kepez’in yüzde 50’sinin yok edildiğini savunan Tamyürek, Kuzey Çevre Yolu, otoyol ve demiryollarının da plana işlenmesi gerektiğini söyledi.

İddiaları kabul etmeyen ve ‘devrim’ niteliğinde bir plan hazırladıklarını savunan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise itiraz süresi içinde plana itiraz edilebileceğini kaydetti. Yapılan oylamada plan, AK Partililerin karşı çıkmasına karşın CHP ve MHP oyları ile kabul edildi.

Olağanüstü toplanan meclisin karara bağlandığı ikinci konu ise ulaşım master planı oldu. Ulaşım planı da AK Partililerin karşı çıkmasına karşın CHP ve MHP oyları ile kabul edildi. Murtaza Tamyürek, 25 binlik nazım imar planına paralel yapıldığı için plana ret oyu verdiklerini açıkladı. AK Partili Remzi Sadi ise ulaşım master planının ilin tamamı gözetilerek hazırlanmadığını söyledi. Sadi, belediye sınırının il sınırı olduğunu, bunun iki yıldır bilinmesine rağmen ulaşım master planının sadece şehir merkezini kapsamasını eleştirdi.

İMAR PLANI SEMBOLİK

Tartışmalarla kabul edilen 25 bin ölçekli revize nazım imar planı 100 binlik üst plandan mahrum bulunuyor. 100 binlik Çevre Düzeni Planı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılması gerekiyor. Bakanlığın son aşamasına getirdiği plan henüz çıkmış değil. Meclisin kabul ettiği 25 bin ölçekli planın üst planı bulunmuyor. Bu nedenle meclisten geçen 25 binlik planın şekilsel olduğu yorumları yapılıyor. Yargının planı iptal etme ihtimali yüksek olarak gösteriliyor.

RAYLI SİSTEM DEĞİL METROBÜS

Yapılan değişiklik ile büyükşehirlerin sınırları il sınırına genişletildi. Bu düzenleme bilinmesine rağmen meclisten geçen ulaşım master planı bu durumu gözetmiyor. Plan ilin tamamını değil, şehir merkezini kapsıyor. Plan, 100. Yıl Bulvarı’nı ana ulaşım güzergahı olarak kabul ediyor ve tüm yükü buraya veriyor. Master planda ele alınan bir diğer konu da toplu ulaşım. Plan, raylı sistem yerine metrobüsü öngörüyor.