Meclis Semdinli’ye el koydu

HAKKARI - Hakkari’nin Semdinli ilçesinde meydana gelen bombalama eylemleri ile alakali gözaltina alinan dört kisiden ikisinin serbest birakilmasi, olayin kapatilacagi endisesine yol açti.

Sorusturmanin selameti açisindan görevden alinmasi gereken bazi birim amirlerinin hâlâ vazife basinda tutulmasinin ise delillerin karartilacagi yönündeki kanaatleri güçlendirdigi kaydediliyor. Hükümet ve Genelkurmay’in kararli tutumuna ragmen olayin Susurluk gibi olmayip lokal oldugu yönündeki açiklamalar da çeliskili bulundu.

Sali günü Meclis gündemine tasinacak konu hakkinda hükümet ve muhalefetten tek ses çikmasi umut verici bir gelisme olarak nitelendiriliyor. TBMM’nin görevlendirdigi Insan Haklarini Inceleme Komisyonu Baskani Mehmet Elkatmis, çarsamba günü bir heyetle Semdinli’ye giderek denetim yapacak. Iktidar ve muhalefet partilerinden olusturulacak komisyon, kisileri dinleyecek, belge ve bilgileri çesitli kaynaklardan talep edecek. Hazirlanan inceleme raporu Meclis’e sunulacak ve yasal önlemler için yetkili birimler devreye girecek.