Meclis sokak çocuklarinin durumunu arastirmak için komisyon kurdu rapor yazdi ancak icraat yok

ADANA - TBMM'de olusturulan Sokak Çocuklari Arastirma Komisyonu, yaklasik 8 ay önce rapor haline getirdigi çözüm önerilerinin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyor.

Bu olayin ardindan diger kentlerdeki valilerin de sosyal hizmet kurumlarini çok daha iyi takip etmeleri gerektigini ifade eden Garip, bunun yaninda sokak çocuklarinin sorunlarinin çözümünü de yeniden gündeme getirdigini belirtti.

Sokak çocuklarinin sorunlarini arastirmak üzere kurulan ve kendisinin de görev yaptigi arastirma komisyonunun çalismalarini yaklasik 8 ay önce tamamladigini hatirlatan Garip, Istanbul, Izmir, Adana, Antalya, Mersin, Gaziantep, Diyarbakir, Kahramanmaras gibi 13 kentte yaptiklari incelemeler sonunda hazirladiklari 250 sayfayi askin raporu Içisleri, Milli Egitim, Kültür, Sosyal Hizmetlerden sorumlu bakanliklara gönderdiklerini ifade etti.

Garip, tespit ettikleri en önemli sorunlarin basinda aile kavgasi, ekonomik sorunlar, çok evlilik, terörden dolayi meydana gelen göç nedeniyle çocuklarin sokaga düsmesi, sokaga düsen çoçuklarin suç örgütlerinin eline geçmesi gibi ciddi problemler oldugunu kaydetti. Çocuklarin sorunlarinin çözümünün de TBMM’de oldugunu hissettiklerini belirten Garip, sunlari kaydetti: “Yaklasik 8 ay önce rapor haline getirdigimiz çözüm önerileri bir an önce hayata geçirilmeli. Türkiye’de yaklasik 40 bin sokak çocugu bulunuyor. Hazirlanan rapor dogrultusunda bir an önce gerekli yasal düzenlemeler çikarilmali. Komisyon üyeleri olarak bize düsen ne varsa bu konuda gereken katkiyi vermeye haziriz. Sokak çocuklarinin sorunu sadece sosyal hizmetlerin sorunu degil. Bu sikinti toplumun her kesiminin problemi. Bütün kurum ve kuruluslar el ele vermeli. Belki bu kis basaramayabiliriz ama, gelecek kislar çocuklarin üsümemesini istiyoruz.”

Öncelikli olarak bakanliklar arasinda bir koordinasyonun saglanmasi gerektigini belirten Garip, sokak çocuklari ile ilgili çalismalara, devlet bünyesinde olusturulacak özel egitim kurumlarinda mesleki egitim verilerek baslanabilecegini kaydetti. Komisyon, 5 ayri bakanligin yetkisinde bulunan sosyal hizmetleri tek çati altina alinmasinin olmazsa olmaz oldugu görüsüne yer verilerek, bu konuda denetim görevinin valiliklere ve belediyelere görevler düstügü belirtiliyor. Garip, hazirladiklari raporda ayrica, ilkögretim okullari ve liselerde tam gün egitime geçilmesi, dünya bankasindan gelecek desteklerin sosyal hizmetler alaninda kullanilmasi ve ünlü sanatçilarin rol alacagi sokak çocuklarinin sorununu konu alan film çekimleri, tiyatro gösterileri gibi öneriler bulundugunu da animsatti.