Meclis’te HSK üyeleri seçildi!

TBMM'de Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun yeni üyeleri seçildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde önemli gün. Bugün yeni Hakimler  ve Savcılar Kurulu üyeleri belirlendi. Genel Kurulu, Yargıtay ve Danıştay üyeleriyle avukat ve öğretim üyelerinden oluşan 21 adaydan 7'si HSK üyesi seçildi.

Yaşar Şimşek, Mehmet  Ademoğlu, Alp Arslan, Cafer Ergen, Ali Cengiz Köseoğlu, Songül Yazar ve Hamit Kocabey, Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeleri olarak belirlendi. Başbakan  Yıldırım, HSK seçim sonucunu, "Referandum ruhuna uygun" diyerek değerlendirdi

TBMM Genel Kurulu'ndaki Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK)  seçiminin ikinci turunda; Yaşar Şimşek, Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan, Cafer Ergen,  Ali Cengiz Köseoğlu, Songül Yazar ve Hamit Kocabey, HSK üyeleri olarak seçildi.

Genel Kurul'daki HSK üyelik seçiminin gizli yapılan ikinci tur  oylamasına 348 milletvekili katıldı.

Milletvekillerinin kabinlere girerek oy kullanmaları ile Tasnif  Komisyonunun oy pusulası sayımı işlemleri yaklaşık 2 saat sürdü.

Adayların ikinci turda aldığı oylar şöyle:

Yargıtay üyeleri arasından seçilecek birinci üyelik için aday  listesi: Mustafa Çavuş (11 oy), Yusuf Kuzu (2 oy), Yaşar Şimşek (333 oy).

Yargıtay üyeleri arasından seçilecek ikinci üyelik için aday  listesi: Mehmet Ademoğlu (331 oy), Mustafa Kurtaran (7 oy), Mehmet Osmanoğlu (7  oy).

Yargıtay üyeleri arasından seçilecek üçüncü üyelik için aday  listesi: Alp Arslan (340 oy), Ziya Dinler (1 oy), Mahmut Kaya (3 oy).

Danıştay üyeleri arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Cafer  Ergen (341 oy), Cevdet Erkan (2 oy), Emin Sınmaz (3 oy).

Öğretim üyeleri arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Ali  Cengiz Köseoğlu (333 oy), İlhan Üzülmez (4 oy), Abdülkerim Yıldırım (7 oy).

Avukatlar arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Ülkü Soylu  (9 oy), Şerife Taşbaşı (4 oy), Songül Yazar (334 oy).

Öğretim üyeleri ile avukatlar arasından seçilecek üyelik için aday  listesi: Ali Aydın Akpınar (6 oy), Ömer Faruk Aksoy (2 oy), Hamit Kocabey (337  oy).

Oylamada 2 oy boş çıktı, 16 oy da geçersiz sayıldı.

Bu sonuca göre; ikinci oylamada seçilmek için geçerli olan, üye tam  sayısının 5'te 3 çoğunluğunun (330) üzerinde oy alan Yaşar Şimşek, Mehmet  Ademoğlu, Alp Arslan, Cafer Ergen, Ali Cengiz Köseoğlu, Songül Yazar ve Hamit  Kocabey, HSK'nın yeni üyeleri olarak seçildi.

Başbakan Binali Yıldırım, oyunu kullandıktan sonra Ak Parti Grup  Başkanvekili Mustafa Elitaş ile MHP sıralarına giderek, Genel Başkan Devlet  Bahçeli ve yanındaki milletvekilleriyle tokalaştı.

Yıldırım, CHP sıralarında da Grup Başkanvekili Engin Altay ve  milletvekilleriyle tokalaştıktan sonra AK Parti Grubu'nun en ön sırasında bir  süre oturdu. Binali Yıldırım, daha sonra AK Parti milletvekilleri ile sohbet  etti.

HSK seçimi sonuçlarına ilişkin değerlendirmesi sorulan Başbakan  Yıldırım, "Aynı doğrultuda gidiyor, bir sorun yok. Referandum ruhuna uygun."  dedi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, HSK üyelik seçim işleminin  tamamlanmasının ardından, bugün saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

TRT