Meclis Unakıtan için verilen 3. gensoruyu görüşecek

TBMM Genel Kurulu 14 Mart Salı günü, CHP'nin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında verdiği 3. gensorunun ön görüşmesini yapacak.

TBMM Genel Kurulu, bu hafta da yoğun bir gündemle toplanacak. Genel Kurul, 14 Mart Salı günü gündemi bitirene kadar, 15 Mart Çarşamba 15.00-22.00, 16 Mart Perşembe ise 14.00-21.00 saatleri arasında çalışması bekleniyor. CHP’nin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında verdiği gensoru önergesi, Meclis’in bu haftaki önemli gündem maddelerinden biri olacak. Unakıtan hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmeler, TBMM Genel Kurulu’nda 14 Mart Salı günü yapılacak.

CHP, Unakıtan hakkında, ”kızına ait şirketin Telsim-Vadafone ile ilişkilerinde, likit ve pastörize yumurtaya uygulanan KDV oranının indirilmesinde çocuklarıyla işbirliği içerisinde nüfuz ticareti yoluyla görevini kötüye kullandığı ve lojman giderlerini kamuya ödeterek siyasi ahlak kurallarına aykırı davrandığı ve bu suretle kamuyu zarar uğrattığı” gerekçesiyle gensoru önergesi vermişti.

Gensoru önergesinin ardından aynı gün, Kocaeli’nin Gebze ilçesinin Dilovası beldesindeki sanayi kuruluşlarının atıklarının, çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla AK Parti ve CHP milletvekilleri tarafından verilen iki ayrı meclis araştırması önergesi, birleştirilerek görüşülecek.

Memurlara ek dömeme yapılmasına ilişkin tasarı 15 Mart Çarşamba günü ele alınacak. Çeşitli adlar altında ek ödeme alamayan kurumlarda çalışan memurlara 2006 Ocak’tan itibaren 40 YTL, Temmuz’dan itibaren de 40 YTL daha ek ödeme yapılmasına olanak tanıyan 13 maddelik yasa tasarısının bu hafta yasalaşması bekleniyor.

Tasarı, MEB’de norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması durumunda, öğretmenler de sözleşmeli olarak istihdam edilebilmesine olanak tanıyor. Teknik hizmetler sınıfında bulunan ve açık mahallerde fiilen çalışan personele verilen ek özel hizmet tazminatları 100 YTL’ye yükseltilecek. Polis ve din görevlilerine aylık ortalama 100 YTL’lik daha artış yapılacak. DSİ ve Karayolları ile Tapu ve Kadastro genel müdürlüklerinde çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıların özel hizmet tazminatları, yapılan artışla 120 YTL’ye çıkarılacak. Tasarı ile öğretmenlerin ek ders ücretleri de 3.6 YTL’den 5 YTL’ye çıkarılacak.

TBMM Genel Kurulu, 16 Mart Perşembe günü, çeşitli uluslararası anlaşmaları içeren yasa tasarılarını görüşecek. TBMM ihtisas ve araştırma komisyonları da çalışmalarını sürdürecek.