Meclis yapacağı binalar için yarışma düzenleyecek

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis'te yapılması planlanan yeni binalar için ulusal proje yarışması düzenleneceğini açıkladı.

TBMM Başkanlık Divanı toplantısından sonra bir açıklama yapan Bülent Arınç, bir yıldan beri projeleri biten yeni Genel Sekreterlik Hizmet Binası, kütüphane, araştırma merkezi ve arşiv binaları ile bunlar içinde yer alacak sosyal tesisler, otopark ve diğer birimlere ilişkin karar alındığını söyledi. Binanın yapılacağı yer olarak Dikmen Caddesi üzerinde bulunan, şu anda Personel ve Baştabiplik olarak kullanılan bina ile onun karşısındaki eski ısı merkezi, matbaa ve tesisler ile küçük atölyenin bulunduğu alanın uygun görüldüğünü vurgulayan Arınç, konuyla ilgili olarak üniversiteler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mimarlar Odası temsilcilerinden oluşan jürinin çalışmalarını bitirdiğini, yer tespiti ve projeyle ilişkin çalışmaları sonuçlandırdığını kaydetti.

Yeni ısı merkezi faaliyete geçtiği için eski ısı merkezinin yıkılacağın ve buradan bir arsa elde edileceğini ifade eden Arınç, eski personel biriminin de zaman içinde yıkılacağını bildirdi. Arınç, ” Burada jüri, bir ulusal yarışma yaparak bütün birimlerin birlikteliğini sağlayacak proje ihalesine ihtiyaç duymuştur. Başkanlık Divanı hem yer seçimi hem de proje ihalesinin, ulusal yarışmanın bütünlük içerisinde yapılmasını temin edecek karar aldı” diye konuştu.

Bülent Arınç, vatandaşların Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’ndan daha iyi yararlanabilmesi için Meclis’te yeni bir yönetmelik hazırlandığını ifade etti. 2004 yılının ikinci yarısından itibarın bu hakkın kullanımıyla ilgili ciddi bir çalışma içinde olduklarını vurgulayan Arınç,”Bilgi edinme hakkından nasıl yararlanılacak, mektup, faks, e-mail ile nasıl karşılanacak, kanun gereği cevaplandırılacak ve cevaplandırılmayacak sorular, başka kurumları ilgilendiren konuların nasıl intikal ettireceği bugün bir yönetmeliğe bağlandı. Meclis, vatandaşlarımızın bu konudaki taleplerini her zaman rahatlıkla karşılayabiliyor” diye konuştu.

Milletvekillerine hukuk ve karşılaştırmalı mevzuat, kamu yönetimi ve siyaset bilimi, ekonomi ve maliye, uluslararası ilişkiler ve sosyal politikalar, tarım ve doğal kaynaklar, bilim ve teknoloji olmak üzere 6 alanda analiz yapıp rapor sunacak olan Araştırma Merkezi yönetmeliği konusunda bir yıldır sürdürülen çalışmaların tamamlandığını açıklayan Arınç, bu merkezin başına yönetici olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet Yıldız’ın atandığını söyledi.