‘Meclise sadece ‘evet’ demek için seçilmedik’

Isparta'da yapılan belediye meclisi toplantısındaki kararlarda görüşlerinin dikkate alınmamasına tepki gösteren AK Partili Belediye Meclis Üyesi Abdullah Yiğitbaşı, kendilerinin sadece 'evet' demek için seçilmediklerini dile getirdi.

Özel sektörün dahi 10 yılda maliyetini çıkartamayacağı hayvanat bahçesi hakkında somut bilgiler olmadığını aktaran Yiğitbaşı, bu konuda meclisten onay istenilemeyeceğini söyledi. Yapılan çalışmaların acele olmasından ziyade açıklıkla ortaya konmasını öneren Yiğitbaşı, Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Görgülü’nün bu tip karşı çıkmaları PKK’yla özdeşleştirdiğini söyleyerek kınadığını ifade etti.

Belediye Başkanı Hasan Balaman’ın ise televizyonda yapılan bir programda kendilerine ‘vatan hainliği’ suçlamasında bulunduğunu kaydeden Yiğitbaşı, “Bu tip incitici kelimeler kullanılmasın. Meclisten onay istenen konular açıklıkla anlatılsın. Gerekirse biz onay veririz. Meclis üyeleri sadece evet demek için orada oturmuyor. Belediyede işi olanlardan Ispartaspor, engelliler veya başka şeyler için yardım yapması isteniyor. Bu paraların alınması uygun değil. Bunlar kişinin kendi isteğine bırakılmalıdır.” dedi.

Isparta Belediye Meclisi’nin AK Partili bazı üyeler meclis içinde yapılan görüşmelerin aceleye getirildiğini ve detaylı bilgi verilmediği için huzursuz olduklarını kaydediyor. Isparta için alınacak kararların iyice gözden geçirilmesini isteyen üyeler, projeler ve yetki izinleri konusunda olumlu izlenim edindikleri takdirde onay vermemeleri için bir gerekçe olmadığını bildiriyor. Bütün meclisin Isparta için iyi çalışmalara imza atmak istediğini ifade eden Yiğitbaşı ve beraberindeki bazı üyeler meclis başkanlığından kendilerine tepki gösterilmesine şaşırdıklarını kaydediyor.

Belediye meclis toplantısında üyelere başkan Balaman’ın kendi şahsi harcamasıyla aldığı bildirilen Ayasofya isimli ansiklopedik birer kitap hediye edildi.