Meclisimiz ISO 9001 Kalite Belgeli

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne, TS EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi verildi.

ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi nedeniyle TBMM’de bir tören düzenlendi. Törene, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, TBMM Başkanvekilleri, milletvekilleri ve davetliler katıldı. Burada bir konuşma yapan Bülent Arınç, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’nin uzun süren bir çalışma ve büyük emeklerin sarf edilmesi sonucunda alındığını belirterek, “Bu yüzden heyecanımız da, sevincimiz de en üst noktadadır” dedi.

Göreve başladığı 2002 yılının sonlarında tüm kurumların AB’ye uyum çalışmaları yürüttüğünü, buna karşın AB müzakere sürecinde bir zorunluluk olmaması nedeniyle Meclis’te bir reform çalışması yapılmadığını anlatan Bülent Arınç, “Ancak biz bu konuda bir durum değerlendirmesi yaptık ve meclisimizi yeni Türkiye’ye, yani AB üyesi olacak Türkiye’ye hazırlamaya karar verdik. AB üyeliği için en ciddi reformları yapan kurumun kendisini AB standardına uyarlamaması ya da kendini yenilememesi doğal olarak düşünülemezdi. Çalışma arkadaşlarım bu konuda oldukça ciddi bir hazırlık yaptılar ve ortaya ‘TBMM’de AB Reformu’ isimli bir ana proje çıktı” diye konuştu. Arınç, bugün alınan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’nin 2003 yılında başlatılan reform çalışmalarının bir ürünü olduğunu bildirdi.

2004 yılında almak için çalıştıkları iki önemli belge bulunduğunu, bunların, HACCP Gıda Güvenliği Belgesi ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi olduğunu açıklayan Arınç, 2005 yılının Aralık ayında HACCP belgesini almaya hak kazandıklarını hatırlattı.

Bülent Arınç, şöyle konuştu: “Biz bir aile ortamı kurmaya çalıştık. Hedefimiz TBMM’yi en saygın ve en iyi işleyen kurum yapmaktır. Zira demokrasimizin sembolü, millet iradesinin tek temsil makamı Meclis’tir Biz milletimize layık olmaya ve onun temsil edildiği tek kurumu en iyi noktaya getirmeye çalıştık. Kadrolarımızı düşüncelerine göre, inançlarına göre ayrımcılığa tabi tutmadık. Ehliyet ve liyakate sahip olan herkesi hak ettiği yere getirmeye çalıştık. Sonunda birkaç yıl önce ortaya koyduğumuz hedefimize ulaştığımızı, bu güzel kadrolarımızla hayallerimizi gerçekleştirdiğimizi bugün belgelemiş oluyoruz. Bu belgeyle birlikte artık kurumsal anlamda saygın ve güçlü bir meclise sahip olmanın sorumluluğu da başlamış oluyor. Zira bu belge, bir süreci başlatma belgesidir. Şimdi kalite yönetimi ekibimize, dolayısıyla tüm kadrolarımıza daha büyük işler düşüyor.

Biz biliyoruz ki, Meclisimiz ne kadar güçlü olursa, demokrasimiz o kadar sağlam olur. Meclisimiz ne kadar iyi işlerse Milletin iradesi o kadar çok siyasete yansır. Biz biliyoruz ki, TBMM demokrasinin sembolü ve teminatıdır. Hepimiz bu yüzden çalışıyoruz, bu yüzden en iyi kurum olmaya gayret gösteriyoruz.”

TBMM Başkanı Bülent Arınç, bu belgenin alınmasına büyük katkıda bulunan ve geçtiğimiz yıl vefat eden Ağrı Milletvekili Mehmet Melik Özmen’e teşekkür etti.