Meclis’te 2006

TBMM 2006 yılında oldukça yoğun günler geçirdi

Meclis 2006’da yasama çalışmaları için uzun mesai yaptı.

Genel Kurul, 2006 yılı içinde 670 saat çalışarak, 125 tasarı ve teklifi yasalaştırdı.

En çok yasa, Meclis’in tatile girmek için yoğun çalıştığı Haziran ayında çıktı. Haziran’da 26 tasarı ve teklif yasalaşırken, Mayıs’ta 17, Şubat’ta 15, Mart ve Nisan’da 14’er, Aralık’ta 13, Eylül ve Kasım’da 6’şar, Temmuz ve Ekim’de 5’er, Ocak’ta 4 yasa çıktı.

Yıl boyunca bir kez Anayasa değişikliği yapıldı. Milletvekili seçilme yaşını düzenleyen 76. madde değiştirildi. Milletvekili seçilme yaşı 30’dan 25’e düşürüldü.

EN UZUN ÇALIŞMA

TBMM Genel Kurulu, yıl boyunca sık sık gece mesaisi yaptı. Gece yarılarına, bazen de sabahlara kadar çalışan Genel Kurul’da, 24 bin 626 sayfa tutanak tutuldu.

2006 yılı içinde 12 yasa, Cumhurbaşkanı Sezer tarafından bir kez daha görüşülmek üzere Meclis’e geri gönderildi. Bunlardan 7’si Meclis’te yeniden görüşülüp kabul edilirken, 5 yasa ise henüz ele alınmadı.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Meclis, yıl içinde iki kez olağanüstü toplandı. 5 Eylül’de Lübnan’a asker gönderilmesiyle ilgili Başbakanlık Tezkeresi için toplanan Genel Kurul’da, tartışmalı geçen görüşmelerin ardından tezkere kabul edildi.

Aralarında; Avrupa Sosyal Şartı, Vakıflar, İskan ve özel öğretimle ilgili tasarıların bulunduğu 9. Uyum Paketi için 19 Eylül’de ikinci kez olağanüstü toplanan Meclis, 1 Ekim’de 5. yasama yılı açılışına kadar çalışmalarını sürdürdü.

ÖNERGE BOMBARDIMANI

7 bin 489 yazılı soru önergesi verildi.

Verilen 75 araştırma önergesinden 14’ü birleştirilerek görüşüldü ve 4 araştırma komisyonu kuruldu.

Soruşturma önergesi hiç verilmedi.

Meclis TV, 872 saat 11 dakika 20 saniye yayın yaptı.

DOKUNULMAZLIK

Meclis, 5. yasama yılına, yine dokunulmazlık tartışmalarıyla girdi, ancak yasal bir düzenleme yapılamadı.

CHP hem kendi, hem de AK Partili vekillerin dokunulmazlık dosyasının görüşülmesi yönündeki isteklerini, grup önerisi olarak sık sık Genel Kurul’a getirdi.

Yıl sonu itibariyle dokunulmazlık dosyası sayısı 254’ü buldu. Bu dosyalar, 144 milletvekilini kapsıyor.

İSTİFA, İHRAÇ, ÖLÜM

Anavatan İstanbul Milletvekili Emin Şirin, Genel Başkan Erkan Mumcu’ya tepki göstererek istifa etti. Bu istifayla, ANAVATAN’ın sandalye sayısı 21’e düştü. Şirin, daha sonra Genç Parti’ye katıldı. Böylece GP, TBMM’de temsil edilmeye başlandı.

AK Parti; Başbakan Erdoğan ve partiye yönelik eleştirilerde bulunan Afyon Milletvekili Mahmut Koçak ve Hatay’da ”Ali Dibo” iddiaları nedeniyle Hatay Milletvekili Fuat Geçen’i partiden ihraç etti.

İzmir Milletvekili Hakkı Akalın ile Amasya Milletvekili Mustafa Sayar, Mersin Milletvekili Ersoy Bulut, SHP’den istifa etti. SHP’nin milletvekili sayısı 1’e düştü. n AK Parti Yozgat Milletvekili İlyas Arslan, kalpten öldü.

Meclis, 2007’ye; ”AK Parti: 354, CHP: 154, ANAVATAN: 21, DYP: 4, SHP: 1, HYP: 1, GP: 1, Bağımsız: 9, Boş: 5” şeklinde giriyor.

ECEVİT’İN ÖLÜMÜ

Kasım’da vefat eden eski başbakan Bülent Ecevit’in Devlet Mezarlığı’na defni için yasa değişikliği yapıldı. n Genel Kurul Ecevit için özel oturumla toplandı. Parti grup sözcüleri, Ecevit ile ilgili görüşlerini ifade etti.

Ecevit, Meclis’ten devlet töreniyle uğurlandı. Tören dolayısıyla tarihi günlerinden birini yaşayan TBMM, Erbakan dışındaki tüm siyasi liderleri buluşturdu.

ŞEMDİNLİ OLAYLARI

Şemdinli’de Kasım 2005’te çıkan olaylar nedeniyle verilen önergelerin kabul edilmesinin ardından kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, hem çalışmaları, hem de yargıda süren bir konu hakkında komisyon kurulup kurulmayacağı boyutuyla tartışma yarattı.

23 Nisan’da 3. Dönem Türkiye Öğrenci Meclis’i Genel Kurul’da toplanırken, 21 yaşındaki Erzurum Temsilcisi İbrahim Seyhan’ın mesajları tartışma yarattı.

TBMMBaşkanı Bülent Arınç’ın 23 Nisan özel oturumunda laikliğin yeniden tanımlanmasını istemesi, kamuoyunda geniş yankı buldu.

ZİYARETÇİ AKINI

Meclis’i yıl boyunca 840 bin kişi ziyaret etti. Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinden bin 446 okuldan gelen 132 bin öğrenci ve öğretmenle birlikte bu sayı, 970 bini aştı.

786 bin kişi Meclis’te yemek yedi. 1.2 milyon ekmek, 90 bin yumurta tüketildi.

Çay ocaklarında 5 milyon 250 bin bardak çay yapıldı, 18.5 ton şeker harcandı.

ARINÇ’IN GEZİLERİ

TBMM Başkanı Bülent Arınç, yıl içinde 11 ülkeye gitti. Arınç; Hırvatistan, Finlandiya, İsveç, Bahreyn, Arnavutluk, Bulgaristan, Rusya, Cezayir, Umman, Danimarka, BAE’de resmi temaslarda bulundu.

MECLİS’TEKİ ETKİNLİKLER

Meclis’te yıl içinde 56 etkinlik düzenlendi. Sergi, sempozyum, panel, konferansların yanı sıra 4 kampanya, 7 sportif etkinliğin düzenlendiği Meclis’te çalışan müdür, müdür yardımcısı, şef ve diğer personelden oluşan koro, 6 konser verdi.

TBMM’de görevli bir polis memuru, ”kredi kartı borcu” yüzünden intihar etti.

ERDOĞAN RAHATSIZLANDI

Başbakan Erdoğan, grup toplantısına katılmak üzere Meclis’e gelirken, rahatsızlandı. Kan şekeri düşen Erdoğan, hastaneye kaldırıldı. Kilitlenen arabada kalan Erdoğan’ı çıkarmak için hastanenin yanındaki inşattan alınan balyozla arabanın camı kırıldı.

Bütçe görüşmeleri, cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarına sahne oldu.

Yılın son ayları, erken seçim, sine-i millet ve cumhurbaşkanlığı tartışmalarıyla geçti.