Meclis’te ‘askere dayak’ sorusu

Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Vedat Melik, Alay komutanı Cahit Yılmaz'a askerde dayak olup olmadığını sordu.

Gaziantep AK Parti milletvekili Fatma Şahin başkanlığındaki Türkiye Büyük Millet Meclisi Araştırma Komisyonu, Batman’da namus ve töre cinayetleri konusunda toplantı yaptı. Toplantıda söz alan kurum müdürleri ve temsilciler Batman’da yaşanan son intihar olayları, aile içi şiddet, intiharların neden ve sonuçları konusunda komisyona bilgi verdi.

Toplantıya katılan Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Cahit Yılmaz, Batman’da jandarma bölgesinde yaşanan intihar ve töre cinayetleri konusunda istatistiki bilgi sundu. Aile içi şiddet konusuna değinen Yılmaz, gerek erkek gerekse kız çocukların aile içinde dayak yediğini ileri sürdü. Çocukların bu psikoloji ile büyüdüğüne dikkati çeken Yılmaz, aile içinde dayak yemeyen veya aile bireylerine karşı şiddet uygulandığını görmeyen kişilerin şiddetten uzak kaldığını savundu.

Şiddet konusu işlenince komisyon üyelerinden Şanlıurfa milletvekili Mehmet Vedat Melik, Alay komutanı Cahit Yılmaz’a askerde dayak olup olmadığını sordu. Soruyu cevaplayan Yılmaz, Asker ocağında, usta birliklerinde dayak olayının yüzde 95 kalktığını, acemi birliklerinde ise rütbeli askerlerce değil de erbaş ve erler tarafından az da olsa gerçekleştiğini, bunun da ortadan kalkmasını temenni ettiklerini ifade etti. Batman’da isteyenlerin birliklere gidip askere bu konuda soru sorabileceklerini de belirten Yılmaz, dayağın suç olduğunu ve giderek toplumdan kalkması gerektiğini söyledi.

Komisyon üyeleri ayrıca Albay Yılmaz’a “Merkez’de kadın polisler var. Kırsalda karakola düşen kadınlar olunca bunda sıkıntı yaşamıyor musun?” şeklinde soru yöneltti. Ülkenin iyi yönde ilerlediğine işaret eden Yılmaz, bu sorunu bayan subaylarla giderdiklerini ifade etti.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali haluk İmga, Batman belediye başkanı Hüseyin Kalkan, İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz, İl Jandarma Alay komutanı, Kıdemli Albay Cahit Yılmaz, sivil toplum kuruluşları, ilgili kurum ve kuruluşlar ile sosyolog ve psikologlar katıldı.