Meclis’te cumhuriyet gerginliği

TBMM Genel Kurulu'nda Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'na ilişkin görüşmelere AK Parti ve CHP'li milletvekillerinin cumhuriyet tartışması damgasını vurdu.

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda değişiklik öngören kanun teklifinin maddelerinin görüşülmesi sırasında Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi, ana muhalefet partisi üyelerinin kanun teklifinde olmayan konularda önerge verdiklerini ve haklarını kötüye kullandıklarını söyledi. Önergesi için söz alan Ergin ise iktidar partisinin 4 yıldır muhalefetin sesini kesmeye çalıştığını savundu.

Ergin’in ”Son 4 yıllık dönemde AKP iktidarının halkın kendisine verdiği yetkiyi, Cumhuriyetin ilkelerine karşı olmak dahil, her alanda kötüye kullandığını görüyor, biliyoruz” sözlerine AK Parti Grup Başkanvekili İrfan Gündüz itiraz etti. Gündüz, ”Cumhuriyet bizim canımız, ciğerimiz, yüreğimizdir. Hiçbir AK Parti’liyi Cumhuriyete muhalefetle suçlamak kadar abes bir şey yoktur. Kötü söz sahibine aittir. Bu sözü kendisine iade ediyoruz” dedi.

Hükümetin hiçbir icraatının Anayasaya ve Cumhuriyetin ilkelerine aykırı olmadığını vurgulayan Gündüz, bazı icraatlarının Cumhuriyete muhalif gibi gösterilerek, iktidarın yıpratılmaya çalışıldığını söyledi. CHP’li milletvekillerinin ”Takiye yapıyorsunuz” şeklinde söz atması üzerine Gündüz, ”Takiyeyi siz yapıyorsunuz” dedi. Gündüz, iktidara geldikleri günden bu yana 1 milyon 900 bin kişiye istihdam sağlandığını belirtti.

Gündüz’ün, ”Bu dergah, milli iradenin dergahıdır. Burası milli iradenin tecelligahıdır” sözlerine CHP milletvekilleri tepki gösterdi. Bunun üzerine Gündüz, sözünü düzelttiğini belirterek, ”Burası milli iradenin kalbidir. Milli iradenin tecelligahıdır. Biz buraya Cumhuriyet sayesinde geldik. Bize bu görevi millet verdi. Biz millete verdiğimiz sözün sonuna kadar arkasındayız. Bu milleti girdiği çukurdan çıkarmak, bizim boynumuzun borcudur. İşsizlik, ekonomi, dış politika dahil. Hepsini çözmeye azimliyiz, kararlıyız” diye konuştu. Bunun üzerine birleşimi yöneten Başkanvekili Ali Dinçer, ”Çukura düşmek” ifadesine itiraz ederek, ”Türk milleti çukura düşmez. Çukurların dışındadır” dedi.

Milletvekillerinin madde üzerindeki sorularını yanıtlayan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehde Eker ise tarımsal ithalat ve ihracat konusunda bilgi verdi. Eker, 2002 yılında tarımsal ihracatın 4 milyar dolar, ithalatın ise 3 milyar 995 milyon dolar olduğunu ifade ederek, ”Bu yılın ilk 10 ayında ihracat 9 milyar 580 milyon dolar, ithalat ise 6.5 milyon dolar civarında. Bizim dönemimizde ihracat arttı” dedi.