Meclis’te ‘Disiplin Günleri’ başlıyor

TBMM Başkanı Şahin, yemek sonrası "İç Tüzüğün özellikle disiplin maddelerinin daha sık uygulanacağını söyledi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, CHP’nin protesto ettiği barış yemeği sonrasında; “Bundan sonra iç tüzük hükümleri daha titizlikle uygulancak. Özellikle disiplin ile ilgili hükümler…” diyerek, TBMM’de bundan böyle disiplinli günlerin başladığı mesajını verdi.

Şahin, yemek sonrası yaptığı açıklamada; AK Parti, MHP BDP grup başkanvkilleri ile Başkanvekilleri Meral Akşener ile Nevzat Pakdil’in yemeğe katıldığını, CHP grup başkanvekillerinin son dakika gelmeyeceklerini bildirdiklerini, Güldal Mumcu’nun geleceğini bildirmesine karşın, gelmediğini, Sadık Yakut’un rahatsızlıı nedeniyle katılamadığını belirterek, katılanların yaptıkları öneriler nedeniyle teşekkür etti. “CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol katılamayacaklarını ifade etiler. Kendi taktirleridir. Katılmış olsalardı kendilerini düşüncelerniden isitifade etme imkanı bulsam çok seviinirdim” diyen Başkan Şahin şunları söyledi:

“Verimli bir yemek oldu. Sayın Mumcu gelemeyeceğini bana bildirmedi.Gelse idi çalışmaya çok önemli katkılar sunardı. Ayrı ayrı siyasi partilere mensup olabiliriz. Ancak siyasiler olarak varlığımızı TBMM’nin varoluşuna bağlıyoruz. TBMM varsa siyasiler olarak biz varız. Çünkü TBMM milletimizin Meclisidir ve şerefli bir görev yapıyoruz. O nedenle Meclisimizin itibarı saygınlığını korumak hepimizin müşterek sorumluluğudur. Yemeğe katılan arkadaşlarımız bu cümlelerin altını çizdiler.

YARARLANDIM

Geçtiğimiz günlerde yaşananları irdeleyen bir çalışma yapmadık. Ancak ileride kamuoyu vicdanını rahatsız edecek birtakım olumsuzulkların yaşanmaması konusunda neler yapmalıyız sorusunun cevabını da aradık. Öneriler ortaya koyma imkanı bulduk. Önerilerden yararlandım. Önemli bölümünü de değerlendirmeye gayret edeceğim.”

MUHALEFETE DAHA ÇOK SES

“TBMM Meclis içtüzüğümüzü daha büyük titizlikle uygulamaya özen gösterilecek. Meclis Başkanvekileri ve Grup Başkanvekileri birbirlerine yardımcı olmaya gayret edecekler. Özelikle yasama faaliyetlerinde muhalefetin katkısının daha fazla olması konusunda titizlik gösterilecek. Bu toplantılar daha sık yapılacak. Somut birtakım olaylardan hareket ederek değerlendirme yapmadık.

İÇTÜZÜK OKUYUN ÖNERİSİ

İçtüzük çalışmalarındra görev yaptım. Şu andaki içtüzüğümüz Meclis görüşmelerimizin verimli ve saygınlığa gölge düsürmeden yapılması bakımından yeterli hükümler içermektedir. Miletvekli arkadaşlarımız vakit buldukça içtüzüğü gözden geçirsinler.

DİSİPLİN

Meclisi yöneten Başaknvekilerimiz ve ben daha titiz davranacağız. Özelikle milevtekili arkadaşlarımızın İçtüzük ve disiplin hükümlerinin daha titizlikle uygulanacağını bilmelerini istiyorum. Gevşeklik oluyor kelimesini kulanmak istimiyorum ama fazal titizlik gösterilmediğini tespit ettim. Meclis başkanvekili arkadaşlarımız bundan sonra daha dikatli tavır içinde olacaklar. Toplantıda karşılıklı anlayış vardı. Tartışma ortamı asla olmadı.”

İNTERNETHABER