‘Meclis’te el kaldırıp indiriyoruz’

CHP Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay, 4 yıllık milletvekilliği döneminde parti toplantılarında bir gün bile Türkiye'nin sorunlarını tartışmadığını belirtti.

ODTÜ Mezunları Derneği’nce Vişnelik’teki sosyal tesislerinde ”Siyasette Demokrasi ve Yeni Açılımlar” konulu bir söyleşi düzenlendi.
Tomanbay, söyleşide yaptığı konuşmada, Türkiye’de yaşanan sorunların çözümünün siyasetçinin işini sağlıklı yapmasıyla mümkün olduğunu, bunun için de sağlıklı bir siyasi yapının gerektiğini ifade etti.
Türkiye’de yaşanan sorunların etnik, mezhepsel, bölgesel, kültürel ve ekonomik paydaşlar tarafından oluşturulacak ”ortak akılla” çözülebileceğini belirten Tomambay, şunları kaydetti:
”Ortak aklın oluşabilmesi için siyasi yapının demokratik olması, parti içi demokrasi gerekiyor. Eğer parti içi demokrasi yoksa siyasetçi düşüncelerini özgürce ortaya koyamıyor. Siyasetçi olarak partimin içinde demokrasi olmadığı için görüşlerimi tam olarak ortaya koyama fırsatı bulamadım. Siyasette demokratikleşme sağlanmadıkça, yasalar demokratikleştirilmedikçe, paydaşlar ortak akıl etrafında birleşmedikçe Türkiye’nin sorunlarına çözüm üretilebileceğini düşünmüyorum.” Türkiye’de demokratikleşme yolunda birçok yasal düzenleme yapılmasına rağmen siyasi partiler ve seçim kanunlarının değiştirilmediğine dikkati çeken Tomanbay, ”Bunlar gündeme geldiğinde Kürt sorunu, yüzde 10 barajı gündeme getirildi. Oysa bu sorunların çözümü için de parti içi demokrasi gerekiyor” dedi.
Tomanbay, 4 yıllık milletvekilliği döneminde parti toplantılarında bir gün bile Kürt sorunu, tarım, sosyal güvenlik sorunu gibi Türkiye’nin sorunlarını tartışmadığını, bunun yerine parti genel başkanları bu tür konularda nasıl bir çözüm önerdilerse TBMM’de milletvekilleri olarak ona göre el kaldırıp el indirdiklerini söyledi. Tomanbay, bu durumun sadece CHP’ye özgü olmadığını, diğer partilerde de aynı durumun yaşandığını iddia etti.
Milletvekili seçilecek kişilerin parti genel başkanları veya parti yönetimince belirlenmesini de eleştiren Tomanbay, ”Sistem halkın vekillerini değil, liderlerin vekillerini seçtiriyor” diye konuştu.
Sosyal Demokrasi Derneği Başkanı Erol Tuncer de parti içi demokrasinin olmamasının milletvekilliği ön seçimlerinin kaldırılmasından kaynaklandığını anlattı.
Bu durumun siyasi partileri halktan kopuk hale getirdiğini kaydeden Tuncer, ”Siyasi partiler katılımcılıktan uzak oldukları için artık alternatif sunamıyorlar. Parti içi demokrasi olmadığı için de insanlar görüşlerini egemen kılabilmek için parti kurmaya yöneliyor. Bugün Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri siyasi partilerdir” dedi.