‘Meclis’te Şemdinli Komisyonu yanlış’

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Şemdinli'de meydana gelen olaylarla ilgili yargı süreci devam ederken aynı konuyla ilgili TBMM'de bir araştırma komisyonu kurulmasını yanlış bulduğunu söyledi.

Gazetecilerin, “Şemdinli iddianamesinin, soruşturmada eksiklik bulunduğu gerekçesiyle CMK’nın 174. maddesi çerçevesinde mahkeme tarafından kabul edilemeyeceğine ilişkin açıklamanızı biraz açar mısınız? diye sorması üzerine Adalet Bakanı Cemil Çiçek, “Açmıyorum. 174. maddeyi açın okuyun. Bu Ceza Muhamekeleri usulüne giren yeni bir maddedir. Dün yeteri kadar açıkladım. Bugün yeni bir şey yok” dedi.

Anayasanın 138. maddesini hatırlatan bir gazetecinin, yargıda devam eden bir konu için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasının yargıya müdahale anlamına gelip gelmeyeceğini sorması üzerine Çiçek, “Geçmişte kurulmuş maalesef… Benim kanaatim 138. madde orda olduğu sürece böyle bir komisyon kurulması tartışmalı olur. Ama geçmişte uygulmamaları var. Arkadaşlar da biliyor. Hep bilinen, kamuoyunda gerçekten çok büyük vicdanı rahatsızlıklar meydana getiren olaylarla ilgili olarak geçmişte, geçmiş parlamentolar döneminde kurulmuş” diye konuştu. Gazetecilerin “Peki kurulması sizce doğru mu?” diye sorması üzerine “Kurulmuş işte, ben onu söylüyorum. Bence yanlış” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, “Adalet Bakanı Anayasa’nın 138. maddesine göre TBMM’de Şemdinli Araştırma Komisyonu kurulmasının yanlış olduğunu söyledi. Siz ne düşünüyoruz” şeklindeki bir soruya, “Adaletin en üst düzey temsilcisi Adalet Bakanı’dır, eğer öyle diyorsa öyledir” karşılığını verdi.

Fırat, “Araştırma ile olacağını sanmıyorum. Çünkü araştırma ayrı şey, yargılama ayrı şey. Bunu daha önce de söylemiştim. Araştırma komisyonu ile yargıyamüdahale olacağını algılamıyorum” diye konuştu.

Araştırma komisyonu kurulmasının Anayasa’nın yasama organı olan Meclis’e verdiği bir hak olduğunu vurgulayan Fırat, Meclis’in istediği konuyu araştırabileceğini ancak bunun yargılama açısından bir sonuç doğurmayacağını kaydetti. Fırat, Araştırma komisyonunun, daha çok Meclis’e bir bilgi aktardımı olduğunu kaydetti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Şemdinli iddianamesini, “TSK’ya karşı darbe girişimi” olarak değerlendirmesini nasıl bulduğunun sorulması üzerine Dergir Mir Mehmet Fırat, “CHP hep darbe ile yatar, darbe ile kalkar. CHP anlamında, Sayın Baykal anlamında normal karşılıyorum. Hep akılları oraya takılıdır, yani darbelere takılıdır. Bu fikstir, fikri saplantıdır” şeklinde konuştu.

Gazetecilerin, Şemdinli iddianamesinin kabul edildiğinin hatırlatılması üzerine Fırat, iddianameyi görmediğini, bu nedenle de bir açıklama yapamayacağını kaydetti.