Meclis’te Şemdinli zirvesi

Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın hazırladığı Şemdinli iddianamesinin yankıları sürüyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’le görüşerek gerilimi yumuşatan Başbakan Tayyip Erdoğan, dün Meclis Başkanı Bülent Arınç’la bir araya geldi. Meclis’teki görüşmenin bir bölümüne Şemdinli Araştırma Komisyonu üyeleri de katıldı. Erdoğan, AK Partili üyelere, “Kamuoyuna düzenli açıklama yapın.” talimatı verdi.

Cuma namazını Meclis’te kılan Başbakan Erdoğan, namazın ardından TBMM Başkanı Arınç’la sürpriz bir zirve yaptı. AK Parti Grup başkan vekilleriyle birlikte öğle yemeği yiyen Arınç ve Erdoğan, daha sonra yaklaşık 1 saat baş başa görüştü. Edinilen bilgiye göre ikili zirvede Şemdinli iddianamesinin yol açtığı kriz ele alındı. Görüşmenin son bölümüne TBMM Şemdinli Komisyonu’nun AK Partili üyeleri Enver Yılmaz ve Ayhan Sefer Üstün de katıldı. Açıklamalarla komisyonu zor durumda bırakan CHP’li Ahmet Ersin hakkında Erdoğan’a bilgi veren Yılmaz ve Üstün, tutanakları Savcı Ferhat Sarıkaya’ya gönderdiği için eleştirilen Komisyon Başkanı Musa Sıvacıoğlu’nun yapacağı açıklamayı da Erdoğan’a gösterdi. AK Partili vekilleri dinleyen Erdoğan, “daha dikkatli davranmalıydınız” uyarısında bulundu. Ardından, “Kamuoyuna düzenli açıklama yapın. Bu konuları Kızılcahamam kampında detaylı olarak ele alacağız. Hazırlıklı gelin.” talimatını verdi.

Erdoğan ve Arınç’la yapılan görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen TBMM Şemdinli Komisyonu Başkanı Musa Sıvacıoğlu, yaptığı işlemin arkasında durdu. “Belgeleri göndermeseydik yargı engellenirdi.” diyen Sıvacıoğlu, Van Başsavcılığı’nın 16 Şubat’ta kendilerinden bilgi istediğini, bu talebe 20 Şubat’ta cevap verdiklerini söyledi. İddianame incelendiğinde savcının işadamını dinlediğinin açık biçimde görüldüğünü kaydeden Sıvacıoğlu, savcının elinde çok fazla delil bulunduğunu savundu. Kendisiyle ilgili hususun ön plana çıkarılarak TBMM iradesiyle kurulan komisyonun töhmet altında bırakılmasına bir anlam veremediğini vurgulayan Sıvacıoğlu, şöyle devam etti: “CMUK’a göre savcıların bilgi isteme hakkı var. Savcılıkça istenen tutanağın gönderilememesi halinde yargı faaliyetine engel olma, adaleti geciktirme durumuyla karşı karşıya kalınırdı ki bu, yargının faaliyetlerini yürütebilme, adaleti yerine getirmeye engel olurdu. Esasen suç olan budur.”

Sıvacıoğlu, basın toplantısında Mustafa Kalemli’nin TBMM başkanlığı döneminde yazdığı, “Komisyonlar kamu kurum ve kuruluşlarıyla veya birbirleriyle doğrudan doğruya yazışabilirler. İşlerin sonuçlandırılması için gerekli bilgileri isteyebilirler.” sözlerini içeren yazıyı örnek gösterdi. Sıvacıoğlu, “Yapılan işlemde usul hatası bulunmamaktadır. Hiçbir komisyon Meclis Başkanlığı kanalıyla yazışma yapmaz.” ifadelerini kullandı.

“Savcı dinlediği bir tanığın ifadesini neden sizden istedi?” sorusunu cevaplayan Sıvacıoğlu, savcıların dinlediği bir tanığın daha önce başka yerde verdiği ifadeyi talep edebileceğini, bunun yargının çalışma biçimi olduğunu söyledi. Sıvacıoğlu, başka bir yerde verilmiş ifadenin dosyaya eklenmemesi halinde bunun Yargıtay tarafından bozma nedeni sayıldığına işaret etti. AK Partili Sıvacıoğlu, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’yı dinleme kararı almadıklarını bildirirken, Şemdinli iddianamesini de dava açıldıktan sonra e-posta yoluyla aldıklarını açıkladı.