Meclis’te sigarayı bırakma kampanyası düzenlendi

Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla, TBMM'de sigara bırakma kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında ilk olarak 5 milletvekili sigarayı bırakma kararı aldı.

Sigarayı bırakma kampanyası nedeniyle TBMM Şeref Holü’nde tören düzenlendi. Törende konuşma yapan Meclis Başkanı Arınç, toplumsal sorunların çözümünde öncü rol oynayan TBMM’nin, sigara bırakma kampanyasına destek verdiğini ifade ederek, ”Bu tehlikenin önlenmesi için sigarayla mücadele etmek, hepimizin görevidir” dedi.

Kapalı yerlerde sigara içilmesini sınırlandıran bir kanunun daha önce Meclis’ten çıkarıldığını hatırlatan Arınç, “Öncelikle milletvekillerinin, çıkardıkları kanunlara uyması gerekir. Milletvekilleri kendi çıkardıkları kanunu delerlerse, bu herkesi üzer” şeklinde konuştu. Meclis’in lokantası, kulisler ve kapalı bölümlerinde milletvekillerinin sigara içmemesini isteyen Arınç, içen milletvekillerinin de bahçeyi kullanmalarını önerdi. Arınç, kendi aralarında aldıkları bir kararla, çalıştıkları bölgede sigara içilmesini yasaklayan Parlamento muhabirlerini, bu uygulamadan ötürü kutladığını ifade etti.

Arınç, kendisinin de gençken sigaraya heveslendiğini, ancak elini yakması yüzünden vazgeçtiğini anlatarak, gençlerin bu işe özentiyle başladıklarına dikkati çekti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigaraya karşı yasama ve yürütme organları, bilim adamları ve sivil toplum örgütlerinin birlikte mücadele vermesi gerektiğini belirterek, sigaranın sadece içenlere değil, çevresindekilere de zarar verdiğini kaydetti. Akdağ, TBMM Adalet Komisyonu’nun gündeminde bulunan sigarayla etkin mücadeleye ilişkin kanun teklifinin en kısa sürede yasalaşmasını beklediklerini söyledi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, sigaranın görsel yolla bulaşan bir hastalık olduğunu ifade etti. Erdöl, günde 300 insanı öldüren, kalp ve damar hastalıklarına, akciğer ve gırtlak kanserine yol açan bu hastalığın ayrıca ev ve orman yangınlarına da yol açtığını kaydetti.

Konuşmalardan sonra sigarayı bırakmaya karar veren milletvekilleri kürsüye çağrıldı. AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç, Edirne Milletvekili Ali Ayağ, Çorum Milletvekili Muzaffer Külcü, Manisa Milletvekili İsmail Bilen ve Kırıkkale Milletvekili Murat Yılmazer, sigarayı bıraktıklarını açıkladı. TBMM Başkanı Arınç da sigarayı bırakan milletvekillerine hediye verdi.