‘Medeniyetler arası çatışmalara izin vermememiz lazım’

Vatikan kültürler arası diyalog temsilcisi ve Belçika'nın Gent Üniversitesi'nde ilahiyat profesörü olan Gert Poelman, "Din adamları olarak medeniyetler arası çatışmalara izin vermememiz lazım" dedi.

IDP, dinlerarası diyalog adına Seleskest salonunda bir konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Poelman ilginç açıklamalarda bulundu. “Din adamları olarak medeniyetler arası çatışmalara izin vermememiz lazım” diyen Poelman “Medeniyetler arası çatışma meydana geleceğine inanmayarak bu çatışmayı gerçekleştirmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürmemişiz oluruz.” dedi. Dinlerarası diyalog ve barış gerçekleşmeden dünya barışının sağlanmasının mümkün olmadığını dile getiren Poelman “Dünya barışı dinler arası diyalogtan geçer ve bu zorunluluktur.” dedi.

İlahi dinlerin birbirine çok yakın olduğunu ve bütün dinlerde olduğu gibi İslam dininde de kesinlikle terör olmadığını belirten Poelman, “İlahi dinler incelenip araştırıldığı zaman dinlerin barış için insanlığın huzuru için dünya ve ahiret denegesini kurmak için gönderildiği ortaya çıkar.” dedi.

Daha sonra profesör Poelman kısaca, “Bilhassa Hristiyanlıkla İslamın çok benzer yanları var. Bu gün İsa (as) Allah’ın oğlu olmadığını ve onun peygamber olduğunu söyleyen çok sayıda kilise ve Hristiyan var. İslam inancındada İsa (as) zaten Allah’ın elçisi ve peygamberi olarak kabul ediliyor. Ben size Müslüman olun demiyorum. Hristiyan olunda demiyorum. Hangisine mensup olursak olalım askarı müştereklerde buluşarak diyalog içinde yaşayalım diyorum. Maalesef dünyada kaos dinler arası kavga ve medeniyetler çatışması meydana getirilmek isteniyor. Biz hem buna inanmayalım hemde ortak çalışarak bu hain hesapların gerçekleşmesine fırsat vermeyelim. Madem Allah’tan geldik ve madem yine Allah’a döndürüleceğiz ozaman kavga etmeye diyalogu zedelemeye ne luzum var. Bu dünyada kardeşçe barış ve diyalog içinde yaşayalım ve geride yaşanılr bir hayat bırakalım.” dedi. Konferansa çok sayıda papaz , rahibe ve İslam dini temsilcileri katıldı.

Gert Poelman Danimarka’da yayınlanan karikatürler sonrası oluşan karikatür krizini de değindi. Poelman, “Danimarka da yaşanan olayları esefle karşılıyorum. Bu tür bir olay yaşanmamalıydı. Bu dinler arası diyalogu zedeleyecek bir harekettir. Talihsizlik olarak yorumluyorum. Fikir hürriyeti demek başkalarının dinlerine ve kutsallarına saldırmak demek değildir. Biz Hristiyan alemi olarak olayı kınadığımızı en küçük birimimizden en büyük birimimize kadar teyid ettik. Dünyada dinler arası diyalog adına Vatikan çok ciddi adımlar attı. Türkiye’de çok yakın olarak tanımasam da Fethullah Gülen gibileri bu hususta ciddi gayretler gösteriyor. Bu tür gayretler desteklenmeli ve mutlaka dinler arası diyalog temin ve tesis edilmelidir.” dedi.